Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ccm la nivel de ramura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ccm la nivel de ramura

lucrez la o firma de constructii la care am aflat ca exista contract colectiv la nivel de ramura.as dori sa stiu indicii de salarizare avand in vedere ca am numai muncitori necalificati si calificati.multumesc
Salariul minim brut de baza in sectorul constructii este de 700 lei/luna, incepand cu 1.01.2011.
Coeficienţii minimi de ierarhizare pentru următoarele categorii de salariaţi sunt:
a) muncitori
1. necalificaţi = 1
2. calificaţi = 1,2
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2
2. postliceală = 1,25
c) personal de specialitate, încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoală de maiştri = 1,3
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de:
- studii superioare = 2
Mesaje reeditate
@ RACF
Data post: Vineri, 29 Aprilie 2011, 20:10
Subiect: ccm ramura constructii

adica la cei necalificati de la 670lei la 700 lei , iar cei calificati care aveau 720 cat le fac salariu ????

@ rosu gheorghe
Data post: Vineri, 29 Aprilie 2011, 20:33

Conform grilei de salarizare luandu-se ca baza de calcul noul salariu minim acceptat.
Salariul minim brut de baza in sectorul constructii este de 700 lei/luna, incepand cu 1.01.2011.
Coeficienţii minimi de ierarhizare pentru următoarele categorii de salariaţi sunt:
a) muncitori
1. necalificaţi = 1
2. calificaţi = 1,2
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2
2. postliceală = 1,25
c) personal de specialitate, încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoală de maiştri = 1,3
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de:
- studii superioare = 2

@ RACF
Data post: Vineri, 29 Aprilie 2011, 21:04

MAI CONCRET VA ROG.VREAU SA FIU F.SIGURA ADICA LA 720 APLICA COEFICIENTUL 1.2

@ rosu gheorghe
Data post: Sambata, 30 Aprilie 2011, 10:23

Intr-adevar ati intuit corect.
Fiecare categorie de personal are, conform grilei, un salariu minim de la care poate incepe negocierea salariului

Coeficientii se aplica la salariul minim prevazut pentru ramura constructii care este de 700 lei brut lunar incepand cu 01.01.2011.