Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... \"furt\" hypermarket
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

"furt" hypermarket

Buna Ziua.Am fost acuzat eu si niste prieteni pe nedrept ca am furat din hypermarket Real si as dori sa stiu, daca, nu am iesit cu nimica din hypermarket fara sa platesc ,de ce mau luat sa dau amprente daca nu am furat nimic si daca aveau voie sa-mi puna catuse fara sa aiba dovezi ca as fi vrut sa fur cum spui dansii.Vreau sa stiu daca aveau voie sa ma tina 7 ore la politie fara sa sun un avocat.In final am fost acuzat de complicitate la tentativa de furt si miau spus ca ma cheama sa vizionez casetele video dar au trecut 2 luni de atunci.
sorin1992, utilizator
Daca exista o presupunere rezonabila de comitere a unei infractiuni si exista indicii temeinice in acest sens, da, aveau voie! Aveati dreptul la aparare prin avocat!
Daca nu lamuriti situatia direct cu organele de politie care au efectuat cercetarea la momentul incidentului,depuneti solicitare oficiala la sectia de politie responsabila,
pentru a va fi comunicat stadiul cercetarii

poate ati opus rezistenta,si de aceea v-au pus catusele.
spunetine sincer daca ati vrut fura ceva sau nu,ca sa va putem da raspunsuri competente si utile.
Ati fost reclamat sau ati fost prins furand ?
Incercati sa dati cat mai multe detalii pentru a putea fi ajutat.
cand am iesit de la case ma luat o persoana care lucreaza la camere.nu am avut intentia sa iau absolut nimic.miau spus ca ma vazut cineva cand am luat o sticla de pe raft si la case nu o mai aveam....da am luato si am lasato la un alt raion ca mam razgandit si nu mai aveam timp sa o duc la loc ca pierdeam autobuzul.cand ma luat la intrebari persoana care lucreaza la camere mia spus sa ma legitimez si iam spus cu ce drept si impreuna cu agentii de la paza m-o adus intro camera sa ma controleze.mam dus fara sa opun rezistenta si mi-a spus ca cheama politia.cand a venit politia mia luat portofelul telefonul si mau tinut 5 ore intro camera fara sa ma lase sa ma duc nici macar la baie.apoi au venit si miau pus catusele ca cica au vazut ei pe camera ca am vrut sa fur sticla de care zic dansii.
sorin1992, utilizator