Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fractura mandibula in noaptea de Pasti
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fractura mandibula in noaptea de Pasti

Buna ziua ,

Scriu aici in numele unui prieten care din pacate a avut nenorocul ca in dimineata de pasti 24.04.2011 sa fie omul nepotrivit la momentul si mai nepotrivit . O sa incerc sa explic cat mai corect . In dimineata de pasti el si cu cativa prieteni se intorceau dint-un club , in drum spre casa unii din ei s-au oprit sa manance ceva , intre timp amicul meu si cu inca un prieten inca nu ajunsesera , cand au ajuns , prietenii lor care erau deja acolo intrasera intr-o altercatie cu alte persoane care erau la fata locului , altercatie care s-a produs din cauza celor care nu faceau parte din grup , mai exact li s-au adus injurii amicilor nostrii . Amicul meu care venea din urma cu inca un prieten au vazut din departare ca prietenii lor deja incepusera sa fie agresati de cateva persoane din celalalt grup . Vazand acest lucru amicul meu a intervenit verbal fara nici un fel de injuriu , incercand sa le spuna sa inceteze ,nu a apucat nici macar sa ajunga la ei cand a fost lovit din spate de unul din grupul celorlalte persoane , in urma acestui eveniment si el s-a ales cu fractura de mandibula , spitalizare mai mult de o saptamana si saptamana ce urmeaza va trebui sa fie operat . El nu a fost singura victima din grupul luide prietenii .

Va multumesc si astept un raspuns , eventual niste pareri cu ce sa faca mai departe .
Asa.... Dar care este intrebarea?!!
sa depuna plangere penala impotriva celui ce l-a lovit.
functie de nr de zile de spitalizare se incadreaza si fapta.
Ce sa faca mai departe ,

Tatal lui a facut o plangere la politie in aceiasi zi el neputand fiind internat .

Vrea sa stie daca poate sa ceara despagubiri . Nemaifiind pus in aceasta situatie nu stim cum se procedeaza si ce mai trebuie facut .

Multumesc si scuze ca nu am fost mai explicit .
Bogdan O, utilizator
Plangere la politie,certificat medico legal,solutia urmeaza sa fie dispusa de procuror in raport de probele ce se vor administra
Deci trebuie sa astepte si dupa operatie , mers la IML .

Va multumesc.