Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Amenzi munca la negru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Amenzi munca la negru

Care sunt amenzile ce se dau pentru un angajat fara carte de munca? Poate primi amenda si angajatul dau numai angajatorul? Ca re este legea ce reglementeaza acest lucru?
Conform noilor modificari din Codul muncii,in cazul "muncii la negru", vor fi sanctionati atat angajatorul cat si angajatul,
bogdanmaria a scris:

Care sunt amenzile ce se dau pentru un angajat fara carte de munca? Poate primi amenda si angajatul dau numai angajatorul? Ca re este legea ce reglementeaza acest lucru?

Dupa intrarea in vigoare a noilor modificari , vor primi amenda atat salariatul cat si angajatorul pentru munca la negru.
Art. 276 alin.1 lit.e:
„e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;”.

Art.276 alin.1 lit. e1:
„e1) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;”.