avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Servicii intracomunitare - intreprinzator privat ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Servicii intracomunitare - intreprinzator privat neinregistrat in scop de TVA

Intreprinzator privat (inregistrat la Registrul intreprinzatorilor privati din Ungaria) incheie un contract de mandat comercial cu o societate A din Romania.

Obiectul contractului consta in imputernicirea mandatarului de catre mandant (societatea din Romania) sa efectueze urmatoarele fapte de comert:

-identificarea si monitorizarea clientilor pentru produsele care urmeaza a fi livrate din Romania;
-participare la targuri si la activitati de promovare a produselor (inclusiv monitorizarea stocurilor din depozitele din Ungaria);
-urmarirea derularii contractelor si monitorizarea concurentei in domeniu de pe piata din Ungaria etc.

Pentru acestea primeste lunar in baza facturii emise o suma iar la sfarsitul anului o bonificatie in functie de clauzele din contract.
Depune certificat de rezidenta fiscala, dar nu este inregistrat in scop de TVA pe teritoriul Ungariei.

In baza facturii emise (fara TVA), eu inregistrez in contabilitate taxare inversa (4426=4427) si declar in Dclaratia 390 serviciile fara cod de TVA respectiv declar in Decont 300 la achizitii de servicii intracomunitare?
Care este impozitul care trebuie retinut tinand cont si de Conventia de evitare a dublei impuneri.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 01:13, 3 Mai 2011
pe a scris:

(...)
Depune certificat de rezidenta fiscala, dar nu este inregistrat in scop de TVA pe teritoriul Ungariei.

In baza facturii emise (fara TVA), eu inregistrez in contabilitate taxare inversa (4426=4427) si declar in Dclaratia 390 serviciile fara cod de TVA respectiv declar in Decont 300 la achizitii de servicii intracomunitare?
(...)


Daca unul dintre parteneri nu e inregistrat in scopuri de TVA in tara sa si, mai mult, nu apare in VIES (adica, asa cum e in Romania, pot fi platitori de TVA care nu apar in VIES, daca nu sunt inscrisi in ROI) atunci nu se aplica taxarea inversa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitii materii prime din ungaria suciugeorgeta suciugeorgeta O firma a achizitionat din Ungaria materii prime....facturile emise de ei sunt fara TVA,una fiind emisa in RON iar alta in USD,,ambele firme apar in VIES cu ... (vezi toată discuția)
Procedura tva rat maria rat maria Buna ziua Lucrez la o firma privata care are un contract pentru acordarea unei finantari nerambursabile , pe programul POS CCE , la care TVA este ... (vezi toată discuția)
Taxa este datorată de către cumpărător sacko sacko Bună ziua, Am primit o factură de la o firma din Bulgaria reprezentand Ferryboat, valoare TVA este zero. Firma are cod valid de inregistrare TVA, am ... (vezi toată discuția)