Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dilema legata de termenul de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dilema legata de termenul de preaviz

Buna ziua,
daca am un salariat (funcie de executie) cu CIM incheiat pe Codul muncii asa cum era inainte de data de 02.05.2011 si isi da demisia: ce termen de preaviz se aplica: cele 15 zile calendaristice din contract sau noul termen de 20 zile lucratoare?
Multumesc
noile prevederi legale sunt aplicabile raporturilor juridice existente de la data intrarii acestora in vigoare, daca nu se prevede expres altfel in cuprinsul acestora
Angajatorul poate renunta din proprie intiativa la preaviz in cazul in care salariatul nu doreste sa mai stea inca cele 20 de zile? E vorba de muncitori necalificati care lasa o hartie scrisa - in cel mai bun caz - si pleaca fara sa-i mai intereseze nimic in urma. Ca sa nu mai desfaca contracte disciplinar, angajatorul hotaraste sa-i lase sa plece fara sa-i mai tina in preaviz si noteaza acest lucru in decizia de desfacere a CIM. Este corect pentru angajator acest lucru? Adica poate fi tras la raspundere pentru acest fapt?
A rt.79 alin.7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.

Da, poate inceta cu 79 lit 7, operabil si in Revisal. Este ok: 1. angajatorul este obligat sa-i primeasca demisia, 2. nu mai lungesc raportul de colaborare prin procedura de disciplinare care oricum este sensibila, si nu mai "dai" de cel care a plecat...
relidaniela a scris:

noile prevederi legale sunt aplicabile raporturilor juridice existente de la data intrarii acestora in vigoare, daca nu se prevede expres altfel in cuprinsul acestora

totusi sunt nelamurita: daca omu are in CIM preaviz in caz de demisie 15/30 zile calendaristice si azi vrea sa-si dea demisia cu respectarea termenului de preaviz pe care-l respecta? cel prevazut in prin Legea 40/2011, adica 20/45 zile lucratoare?