Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale executare silita ANAF
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

executare silita ANAF

Buna ziua.. as avea o intrebare.
Sa zicem ca o societate are datorii catre Anaf - bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale, impozit pe profit, TVA, etc. Nu a putut achita o perioada de cateva luni aceste datorii din lipsa incasarilor si acum Anaf-ul vrea sa puna sub sechestru unul dintre cele doua autovehicule detinute de societate.
S-a inceput plata datoriilor insa cu o suma de 10.000 lei... restanta la Anaf fiind de aproape 90.000.
Exista vreo modalitate de a evita punerea sub sechestru?
Legal nu, dar incercati esalonarea obligatiiloe fiscale restante cu organul fiscal.