Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca la nivel de unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca la nivel de unitate

ce conditii trebuie sa intruneasca un astfel de contract?
trebuie sa se raporteze la contractul colectiv de munca la nivel national, de ramura?
ccm la nivel national stiu ca nu mai exista si potrivit info primite de la ministerul muncii nici ccm la nivel de ramura nu exista (raportat la activitatea pe care o desfasoara societatea)
Legea nr. 130/1996, republicata, prevede cu caracter general clauzele pe care le pot cuprinde contractele colective de munca.

Astfel:
- contractul colectiv poate contine clauze privind conditiile de munca, salarizarea, precum şi alte drepturi şi obligatii ce decurg din raporturile de munca (art. 1);
- negocierea colectiva, obligatorie la nivelul unitatilor in care sunt incadrati cel putin 21 de salariati va avea ca obiect cel putin: salariile, durata timpului de lucru, programul de lucru şi conditiile de munca (art. 3 alin. (4));
- din contractele colective de munca vor face parte şi acordurile dintre partile semnatare ale acestor contracte, prin care se solutioneaza conflicte de munca (art. 2 alin. (2));
- contractul colectiv de munca poate cuprinde şi prevederi referitoare la protectia celor aleşi sau delegati in organele de conducere ale sindicatelor, respectiv a reprezentantilor salariatilor (art. 2 alin. (3));
- prin contractul colectiv partile pot conveni constituirea unui fond din contributia patronatului destinat activitatilor in domeniul negocierilor colective ”(art. 11 alin. (3));
- contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior (art. 8 alin. (2));
- contractele individuale de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca (art. 8 alin. (3));
- la incheierea contractului colectiv de munca, prevederile legale referitoare la drepturile salariatilor au un caracter minimal (art. 8 alin. (4)).