Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata externa factura din cont euro
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata externa factura din cont euro

Un srl cu obiectul activitatii constructii , cu atestat de operator intercomunitar are de platit o factura in euro emisa de o firma din Italia.Banca la care srl-ul are cont si in euro si in lei sustine ca nu poate sa faca plata direct din contul cu euro, si ca trebuie transferati banii din contul in lei in contul euro , care implica comisioane de schimb si alte comisioane .este corect ?ce ar trebui sa faca srl-ul ca sa poate folosi direct contul de euro pt plati externe ?X-(
in contul SRL in valuta , exista bani ?
Da . Mult mai multi euro decat valoarea facturii
atunci nu este nici un motiv sa cumparati valuta ; plata externa ar trebui sa fie onorata de catre banca
Multumim frumos .:thumbup: