Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Se poate face impartirea bunurilor intre soti si in timpul casatoriei sau numai in urma divortului? Cat se percepe taxa?
Da se poate face partajul si in timpul casatoriei. (v.art.36 alin 2 Cod Familie)=D>
Se poate face in urma divortului. Taxa la judecatorie daca apelati la modalitatea clasica de partaj este de 3% din valoarea bunurilor partajabile, daca alege procedura medierii, ducandu-va direct in instanta cu un Acord de mediere intocmit de un mediator autorizat in cond. legii 192/2006 si pe care-l gasiti in Tabloul mediatorilor, nu o sa mai platiti aceasta taxa.
Mai multe informatii puteti obtine in urma sedinte gratuite de informare pe care orice mediator este obligat s-o furnizeze.
Am adaugat si art. la care facea colegul de mai sus referire din Codul Familiei:
Pentru motive temeinice, bunurile comune, în întregime sau numai o parte din ele, se pot împărţi prin hotărîre judecătorească şi în timpul căsătoriei. Bunurile astfel împărţite devin bunuri proprii. Bunurile neîmpărţite, precum şi cele ce se vor dobîndi ulterior, sînt bunuri comune.

ContSters202274, utilizator
partajul in timpul casatoriei il puteti face doar pt motive temeinice ( ca unul din soti are datorii, ar fi un motiv).
dupa divort puteti face partajul la notar sau in instanta