Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Partaj,instanta sau mediator
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Partaj,instanta sau mediator

Va propun si eu un subiect daca tot am intrat pe forum
Domnilor avocati sa presupunem ca eu omu Gogu am un partaj de facut cu fosta sotie unde am bunuri de partajat, in valoare de 800000 euro .Va spun de la inceput ca sotia este putin c-am ciudata dar daca insisti si stii cum sa o iei totul este bine.si din cate am vazut eu la asemenea suma trebuie sa platec a suma mare pe taxa de timbru,bani pe care nu vreau sa ii dau nici eu nici sotia, dumneavoastra ce m-ati sfatui sa intentez actiune in instanta sau sa ne trimiteti la un mediator,unde sa ma asistati ca am citit in lege ca se poate acest lucru.
Vreau sa vad parerea dvs,pentru cultura mea si sa nu mi-o luati in nume de rau
Taxa de timbru este de 19 lei, daca nu va contestati cotele de contributie la dobandirea bunurilor.
romascanu, moderator
Dar dupa aceia nu se taxeaza la valoare bunului?
Multumesc
Am uitat sa spun ia nu a lucrat nici odata nu avem copii,numai eu am munc,salariul meu este destul de consistent iar 1kg de aur in bijuterii il-am dat eut iar 100000 euro ni ia dat tatal meu
pynk, utilizator
Numai daca se contesta bunurile de impartit, valoarea acestora sau drepturile ori marimea drepturilor coproprietarilor.

Daca sunteti de acord ca partajul sa se faca in cote de 50-50% ramane 19 lei taxa de timbru.
Daca unul solicita 80% (de ex.) va timbra pentru valoarea care depaseste 50%.
romascanu, moderator
Cam asa stau lucrurile.Ce ma sfatuita sa merg la instanta sau la un mediator insotit de avocat
Astept raspuns
Va multumesc
pynk, utilizator
Cred ca cel mai bine ar fi sa discutati cu un avocat "impaciuitor" (sunt si unii care considera ca se castiga nu numai din "razboi") si dupa ce aflati cum stati sa dicutati si cu sotia. Ce nu veti reusi cu acesta discutie nu veti reusi nici cu mediatorul...
Sigur va sari ca ars un mediator la citirea acestui mesaj, de aceea tin sa precizez ca mai mult 90 % din procesele de partaj incepute de mine s-au finalizat cu o tranzactie. Si se cunoaste din capul locului daca ai ori daca nu ai cu cine discuta despre o tranzactie.