Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicarea Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicarea Legii nr. 263/2010

Buna ziua. Va rog sa-mi raspundeti: daca o persoana a depus dosarul pt. pensie(absolut complet) in dec. 2010, de ce nici pana azi, 05.05.2011, n-a primit un raspuns(decizia)?! Intreb lucrul acesta deoarece, alti colegi(in aceeasi situatie) au primit deja decizia.Cei ce au depus in dec. nu era normal sa fie deja toti "rezolvati"?! Repet, unii deja au decizia din februarie 2011.Altora li se spune ca n-au metodologia!! Pt. unii este metod., pt. altii nu?! Corect era ca cei ce au depus in dec.2010 trebuiau sa primeasca toti la fel, aprox. in aceeasi perioada deciziile(spre deosebire de cei ce-au depus in ianuarie2011). Nu mai intelege nimeni nimic. Va rog sa-mi raspundeti. Va multumesc.
il_kris a scris:
Va rog sa-mi raspundeti: daca o persoana a depus dosarul pt. pensie (absolut complet) in dec. 2010, de ce nici pana azi, 05.05.2011, n-a primit un raspuns(decizia)?! Intreb lucrul acesta deoarece, alti colegi(in aceeasi situatie) au primit deja decizia.

Solicitati casei de pensii sa urgenteze emiterea deciziei. Altceva nu puteti sa faceti.

il_kris a scris:
Cei ce au depus in dec. nu era normal sa fie deja toti "rezolvati"?!

Asa era normal, dar HG nr. 257/2011 a fost publicata in Monitorul Oficial in 28 martie 2011 iar aplicatia informatica de determinare a punctajului mediu anual nu este inca publica, asa cum prevede art. 190 din Legea nr. 263/2010.

il_kris a scris:
Repet, unii deja au decizia din februarie 2011.Altora li se spune ca n-au metodologia!! Pt. unii este metod., pt. altii nu?!

In februarie 2011 nu a fost emisa nicio decizie de pensie conform Legii nr. 263/2010, ci potrivit Legii nr. 19/2000. Asta inseamna ca drepturile de pensie au fost deschise in decembrie 2010.

il_kris a scris:
Corect era ca cei ce au depus in dec.2010 trebuiau sa primeasca toti la fel, aprox. in aceeasi perioada deciziile(spre deosebire de cei ce-au depus in ianuarie2011). Nu mai intelege nimeni nimic.

Corect era ca un act normativ de importanta Legii nr. 263/2010 sa nu intre in vigoare la aproximativ zece zile dupa ce a fost publicat in Monitorul Oficial. De aici pleaca toate.
Gabriela Pintea, Consilier juridic