Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Combustibil societate servicii agricole
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Combustibil societate servicii agricole

Buna ziua.
O societate achizitioneaza combustibil pt utilajele agricole in luna aprilie, dar acesta se va folosi in luna mai cand vor fi facturate si serviciile agricole. Va rog sa ma ajutati cu informatii despre deductibilitate si modalitatea de inregistrare in contabilitate (ce acte trebuie facute pentru a fi legal si deductibil consumul de combustibil si tva aferent).
Va multumesc.

la achizitionare motorina 3022-401,respectiv 4426-401(daca este platitoare de TVA)-nota de recepti
ramine in stoc luna aprilie dupa spusele dvs
la consum(pe baza de bon de consum) 6022-3022
Daca exista utilaje agricole(tractoare,combine,etc) exista normative pentru agricultura din care rezulta cita motorina se consuma pe tractor la hectar in functie de aratura sau alta lucrare agricola.Daca exista tractoare ,cheltuiala este deductibila si la TVa si la cheltuieli pentru ca se prevede consum de motorina pentru lucrari dar sa fie factura.