Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale procura
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

procura

administratorul a doua societatii comerciale a facut o procura notariala catre o persoana fizica(angajata pe una din societati) pentru a administra ambele societati, inclusiv pentru reprezentarea in fata tuturor organelor statului si nu numai. La sediul societati au venit in control cei de la Autoritatea Nationala a Vamilor pentru un control inopinat. Persoana imputernicita nu cunostea situatia societatii si a spus verbal reprezentatilor de la Vama ca nu poate arata documentele intrucat nu cunoaste situatia si sa stabileasca o alta data in care sa prezinte situatia societatii pentru a se putea informa. Am primit invitatie pentru a doua zi.un termen prea scurt pentru a intelege situatia societatii. Ce raspundere are persoana imputernicita.
persoana imputernicita raspunde numai in fata celui care l-a mandatat si in limitele mandatului!
depinde ce limite are mandatul!cititi cu atentie procura!
scrie'' impupernicesc pe x sa administreze societatea si sa reprezinte societatea in fata organelor statului''... nu scrie nici o limitare.semnatura sa fiindu-mi opozabila mie''
Are imputernicitul obligatia sa prezinte actele societatii?
Pai... alea sunt limitele! Normal ca are obligatia de a prezenta actele societatii... reprezentare nu inseamna numai infiintarea persoanei in fata organelor statului....
hmmm, si daca nu arata actele societatii ce o sa pateasca imputernicittul? cine il trage la raspundere pe imputernicit?

negrila, utilizator