Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizare

daca administratorul este salariat dar nu are studii superioare sunt oligata sa il incadrez pe functia de administrator si sa -i dau un anumit salariu?
Pentru incheierea unui c.i.m. pe functia de administrator societate comerciale este necesar ca persoana respectiva sa aiba studii superioare.
Nu pot administra un SRL numai pentru ca am studii medii?
Dar un profesor de muzica poate pentru ca are studii superioare?
Pentru mine primeaza capacitatea manageriala si nu diploma si nu cred ca este lege care sa-mi interzica, cel putin lin sectorul privat unde actionarul a bagat banul si vrea sa aibe un cat de mic profit.
ContSters42179, utilizator
pneagu a scris:

Nu pot administra un SRL numai pentru ca am studii medii?
Dar un profesor de muzica poate pentru ca are studii superioare?
Pentru mine primeaza capacitatea manageriala si nu diploma.

Acestea sunt conditiile impuse de COR pentru ocuparea unei astfel de functii ... sau daca verificam in celebru site invocat de multi in vederea studiilor pentru ocuoparea unei functii - rubinian -
Administrator societate comerciala
(Subgrupa majora 24, Grupa minora 241, Grupa de baza 2419)
Nivelul de instruire: 4 (studii superioare)
Va respect opinia si va dau dreptate. Dar numai incarcati de diplome (in ultimii ani acordate "fara numar") nu putem avea realizari care sa ne faca sa ne fie mai bine. La noi nu se tine cont ca a terminat teatrul, este bun de specialist resurse umane numai pentru ca are studii superioare. Trebuie sa tina cont si de specializare.
Nivel 4 : Specialisti (cu ocupatii intelectuale si stiintifice)
Parca nu as baga administratorul unei firme aici. Nu este nici academician nici cercetator stiintific.
Acum inteleg de ce la "Legiuitori, înalti functionari si conducători" este trasa linie in dreptul nivelului de pregatire (sunt rau, are alta explicatie).
As fi de acord in conditiile in care se tine cont de specialitatea studiilor absolvite, nu de faptul ca are studii superioare dar care nu au nimic in comun cu postul ce il ocupa. Raman la pozitia ca legea nu ingradaste si nu trebuie sa ingradeasca dreptul unei persoane cu studii medii sa ocupe postul de administrator atata timp cat are aptitudini si este agreat de actionar (nu ma refer la alte posturi unde sunt obligatorii studiile superioare, dar de specialitate).
pneagu a scris:

Va respect opinia si va dau dreptate. Dar numai incarcati de diplome (in ultimii ani acordate "fara numar") nu putem avea realizari care sa ne faca sa ne fie mai bine. La noi nu se tine cont ca a terminat teatrul, este bun de specialist resurse umane numai pentru ca are studii superioare. Trebuie sa tina cont si de specializare.
Nivel 4 : Specialisti (cu ocupatii intelectuale si stiintifice)
Parca nu as baga administratorul unei firme aici. Nu este nici academician nici cercetator stiintific.
Acum inteleg de ce la "Legiuitori, înalti functionari si conducători" este trasa linie in dreptul nivelului de pregatire (sunt rau, are alta explicatie).
As fi de acord in conditiile in care se tine cont de specialitatea studiilor absolvite, nu de faptul ca are studii superioare dar care nu au nimic in comun cu postul ce il ocupa. Raman la pozitia ca legea nu ingradaste si nu trebuie sa ingradeasca dreptul unei persoane cu studii medii sa ocupe postul de administrator atata timp cat are aptitudini si este agreat de actionar (nu ma refer la alte posturi unde sunt obligatorii studiile superioare, dar de specialitate).

Nu eu am stabilit aceste conditii , iar despre necesitatea ocuparii unei astfel de functii despre care s-a vorbit mai sus s-a tot discutat pe acest site
www.avocatnet.ro/content/art... .

Daca ar fi sa extrapolam situatia prezentata , am putea continua o discutie in care nu se va ajunge la niciun numitor comun ... :closedtopic: