Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... administrator societate comerciala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

administrator societate comerciala

Pe ce functie ar putea fi angajat un asociat al unui SRL care indeplineste si functia de administrator numit prin actul constitutiv al societatii?
Se poate in functia de administrator societate comerciala? Daca da, necesita studii superioare?
Multumesc.
241939 Administrator societate comerciala

(Subgrupa majora 24, Grupa minora 241, Grupa de baza 2419)

Nivelul de instruire: 4 (studii superioare)

Descriere

Ocupatia a fost introdusa prin Ordinul 170/2008 MMFES.
klaupt a scris:

Pe ce functie ar putea fi angajat un asociat al unui SRL care indeplineste si functia de administrator numit prin actul constitutiv al societatii?
Se poate in functia de administrator societate comerciala? Daca da, necesita studii superioare?
Multumesc.

Printre ocupatiile noi introduse prin Ordinul comun al Ministerului Muncii si al Institutului National de Statistica nr. 170/179 din 2008 pentru completarea Clasificarii ocupatiilor din Romania este si cea de administrator societate comerciala.
Referitor la nivelul de studii, pentru ocuparea acestei functii, potrivit Instructiunilor din Clasificarea ocupatiilor din Romania, codul 241939 al functiei de administrator societate comerciala indica ca sunt necesare studii superioare.
Mai exista: Director societate comerciala-121004

(Subgrupa majora 12, Grupa minora 121, Grupa de baza 1210)
Nivelul de instruire: - (nedefinit; superior dar nu neaparat)
Daca functia detinuta e de administrator potrivit actului constitutiv, atunci persoana respectiva poate incheia doar (i) contract de munca pentru functia de administrator SC; (ii) contract de mandat/administrare. In niciun caz nu e director daca e administrator.