Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita executor bancar
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita executor bancar

Daca s-a emis o Instiintare de plata din partea unui executor bancar pe suma totala aferenta unui credit bancar ipotecar se mai poate reveni asupra ei daca se achita ratele restante la zi?
Da. Pe de alta parte va sugerez sa luati legatura cu respectivul executor , inainte de achitarea restantelor.
Sergia, raspunsul e simplu. Se va renunta la executare doar daca achiti integral creditul sau te intelegi cu banca ( reesalonare). Mergi pe a 2-a varianta.
Nu ati specificat stadiul creditului, cand a-ti primit notificarea, daca anterior, creditul d-stra a fost la o societate de recuperare, inseamna ca nu mai puteti discuta cu banca in vederea reesalonari. Este necesar sa luati legatura cu executorul in vederea ajungeri la o intelegere amiabila, pt. a nu se ajunge la vinderea gajului la licitatie.
Dosarul a ajuns in executare silita pt ca s-a declarat scadent anticipat. Probabil executorul bancar v-a instiintat ca a ajuns dosarul la el si urmeaza sa execute silit.
Probabil a trimis deja cererea de incuviintare a executarii silite la instanta.
In orice moment va puteti intelege cu banca, puteti reesalona creditul daca veniturile dvs. sunt suficiente pt. asta
nu. in majoritatea contractelor de credit exista o clauza specifica in care este specificat ca la X zile de intarziere se va trece la executarea silita , toata suma devenind exigibila (de executat).
Acesta este si motivul pentru care in somatia de plata a fost trecuta suma totala.