Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

Buna ziua.Am o intrebare : Nasa mea de botez (matusa mamei mele)imi lasa prin testament dupa decesul ei un imobil si o suma nestiuta de bani(sunt unicul beneficiar al testamentului).Din cate stiu testamentul este intocmit la un notar. Mentionez ca nasa mea nu are copii si nici frati in viata, iar singurele rude apropiate sunt cativa nepoti ramasi de la frati.As vrea sa stiu daca in acest caz testamentul poate fi atacat de acesti nepoti. Multumesc anticipat.
da
Nu.Singurii rezervatari, care pot ataca testamentul pot fi parintii nasei, copii nasei sau sotul nasei.Daca nu exista nici unul din cei enumerati puteti fi linistit!
MARGARETA STANCIU, Avocat
Margareta Stanciu a scris:

Nu.Singurii rezervatari, care pot ataca testamentul pot fi parintii nasei, copii nasei sau sotul nasei.Daca nu exista nici unul din cei enumerati puteti fi linistit!

Margareta are dreptate..
va multumesc pt ajutor