Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... PROBLEME LEGATE DE EMITEREA POLITELOR RCA PRIN ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

PROBLEME LEGATE DE EMITEREA POLITELOR RCA PRIN INTERMEDIUL BROKERILOR

BUNA ZIUA,

SUNT CONSILIER IN ASIGURARI GENERALE SI LUCREZ IN CADRUL UNEI COMPANII DE BROKERAJ. PROBLEMA MEA ESTE URMATOAREA: IN LUNILE IANUARIE, FEBRUARIE SI APRILIE AM EMIS 3 POLITE RCA(PE LANGA ALTE CATEVA SUTE) DIN APLICATIA DE EMITERE SI GESTIUBE A BROKERULUI NOSTRU. DIN MOTIVE STRICT TEHNICE, LEGATE DE SERVERUL ASIGURATORULUI SAU DE APLICATIA DE EMITERE A BROKERULUI, POLITA DE ASIGURARE S-A SALVAT DOAR PE PORTALUL ASIGURATORULUI, DAR IN APLICATIA BROKERULUI, NU S-A SALVAT, ASTFEL CA EU NU AM PUTUT VIZUALIZA BORDEROUL SA IL SEMNEZ SI SA IL TRIMIT LA SEDIU. PROBLEMA E ALTA...POLITA MI-A FOST AFISATA, DEOARECE ERA DEJA SALVATA IN PORTALUL ASIGURATORULUI, DECI IMPLICIT SI INVOLUNTAR AM SI INMANAT-O CLIENTULUI RESECTIV. DAR IN GESTIUNEA MEA NU APARE ACEA POLITA. NU FIGUREAZA CA FIIND NICAIERI PE NUMELE MEU. APARE DOAR CA "POLITA NR XXXXX - ASIGURAT XXXXX".
ACUM CATEVA ZILE AM PRIMIT O SESIZARE DIN PARTEA BROKERULUI CA SUNT 3 POLITE DIN JUDETUL NOSTRU CARE NU APAR IN APLICATIA NOASTRA DAR PE CARE ASIGURATORUL, LE VEDE SI ISI VREA BANII SAU LE ANULEAZA. EU SI CEILALTI COLEGI AI MEI AM FOST SOMATI SA CAUTAM CLIENTII ACASA, DUPA ADRESA SI SA VEDEM DE CATRE CINE AU FOST EMISE POLITELE RESPECTIVE. ( ULTERIOR AM SI IDENTIFICAT CLIENTII SI TOATE 3 AU FOST EMISE DE MINE LA INTERVAL DE O LUNA, DOUA...). ACUM SUNT OBLIGAT SA ACHIT CONTRAVALOAREA POLITELOR PE LOC ( IN JUR DE 700 DE RON), ALTFEL RISC SA FIU DAT PE MANA POLITIEI PENTRU FRAUDA...EU NU DISPUN DE ACEASTA SUMA DE BANI SI CONSIDER CA ACEST INCIDENT NU S-A PRODUS DIN VINA MEA, INTRUCAT NICAIERI PE POLITA SAU IN ALT DOCUMNENT NU APARE NUMELE MEU SI NICI IN GESTIUNEA MEA NU APARE POLITA RESPECTIVA.PESTE TOT APARE NUMELE BROKERULUI. BA MAI MULT SUNT OBLIGAT SA CREEZ UN BORDEROU MANUAL IN PROGRAM SI SA INTRODUC POLITELE PE NUMELE MEU(PENTRU A FI BUN DE PLATA). CREDETI CA E CORECT CA EU SA PUN BANII? E VINA MEA CA PROGRAMUL BROKERULUI NU FUNCTIONEAZA CUM TREBUIE SI NU SALVEAZA POLITELE, IAR EU SUNT ANUNTAT ABIA DUPA 5 LUNI??? AS PUTEA FI ACTIONAT EU PERSONAL IN INSTANTA, DACA ACELE POLITE NU FIGUREAZA IN GESTIUNEA MEA? MAI ALES CA SUNT FACUTE LA INTERVAL DE CATEVA LUNI SI NU AM FOST SESIZAT TIMP DE APROAPE JUMATATE DE AN...CI ABIA ACUM...TIMP IN CARE RESPECTIVII ASIGURATI AR FI PUTUT PROVOCA ZECI DE DAUNE...

P.S: MENTIONEZ CA ASIGURATORUL LA CARE AM EMIS POLITELE, ARE O POLITICA CE PRESUPUNE SA NU MAI TRIMITEM LA SEDIU NICI DUPLICATUL POLITEI DE ASIGURARE RCA, NICI ALT DOCUMENT AFERENT...DECAT BORDEROUL CU POLITELE EMISE, SEMNAT DE CATRE AGENTUL EMITENT...DE ACEEA VA ZIC CA NU AM VIZIUALIZAT BORDEROUL RESPECTIV PENTRU CA NU ERA SALVAT. IAR EU NU AM ACCES LA PORTALUL ASIGURATORULUI, CI NUMAI LA ACEA APLICATIE BUCLUCASA DE EMIS ASIGURARI A BROKERULUI....IAR POLITELE NU AU FOST EMISE IN DUPLICAT. ELE SALVANDU-SE PE PORTALUL ASIGURATORULUI IN FORMAT .PDF SI PUTAND FI REPRINTATE DE CATRE EI DE 1000 DE ORI...TOCMAI DE ACEEA NE-AU SUGERAT SA NU MAI TRIMITEM DUPLICATELE LA SEDIUL LOR.

DE ASEMENEA AS DORI SA MAI MENTIONEZ, CA ACESTE 3 POLITE NESALVATE NU SUNT SI SINGURELE. AM DEPISTAT DE MAI MULTE ORI FAPTUL CA PROGRAMUL ARE ERORI DE SALVARE A BORDEROURILOR SI LE-AM INTRODUS MANUAL IMEDIAT. NUMAI CA DE ACESTE 3 DATI NU AM REMARCAT ACEST LUCRU. TOTUSI, NU SUNT ANGAJAT CA MANAGER IT.
:(

ASTEPT RASPUNSUL DVS CAT MAI URGENT...

VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Aveti dovezi ca ati predat banii pe politele incasate?Daca da atunci nu are ce sa va faca!!!Succes!
@lupalb13
Grea intrebare:D !
domnule consilier in asigurari, daca ati depus banii la timp, pentru toate cele trei polite, la data la care au fost emise sau cel mai tarziu a doua zi, e in regula, daca nu? toate acea explicatie lunga si istovitoare, pentru toti cititorii, nu va este de nici un folos.
E bine sa lecturati si propriul dvs. contract, sa vedeti ce scrie acolo, puteti emite polite si sa le oferiti gratis clientilor???:stunned:
NU M-ATI INTELES....POLITELE ACELEA NICI MACAR NU FIGUREAZA CA FIIND EMISE DE MINE...EL MIZEAZA PE O DECLARATIE VERBALA...DOVADA SCRISA CA EU LE-AM EMIS, MAI EXACT: " NUME, PRENUME, SEMNATURA, NU APARE NICAIERI..."
Daca nu ma insel , odata emisa polita on-line se genereaza ulterior si borderoul centralizator al zilei de emitere. Asa incat, in opinia mea, trebuia sa instiintati brokerul despre disfunctionalitatea in operarea aplicatiei de emitere si sa predati primele de asigurare incasate corespunzatoare respectivelor polite. Nu inteleg totusi, cum nu se poate identifica faptul ca dvs. ati emis politele, intrucat dispuneti de user si parola personala. Incercati sa lamuriti cumva problema aceasta implicand si brokerul si asiguratorul, deoarece pot surveni daune / cereri de despagubire pe care brokerul va fi obligat sa le suporte si ulterior sa le recupereze de la dumneavoastra.