Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura cu chitanta neincasata,ramasa la client
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura cu chitanta neincasata,ramasa la client

Buna ziua!

Situatia se prezinta cam asa: in luna aprilie am avut un agent vanzari, care era mai nou in vanzari, nestapananind prea bine lucrurile ce tin de incasari si documente contabile.

Avem un client intr-o zona mai indepartata, la care el ducea si marfa. Acel client lua marfa doar la termen, cu facturi, urmand ca la 30-45 zile dupa o prima discutia sa predea banii prin chitanta sau BO.

Clienutl este un depozit , avand mai multi angajati, iar in 2 saptamani consecutive s-a emis(cel mia probabil dintr-o eroare de facturare sau de comunicare a facturarii cu agentul) Factura+Chitanta direct din calculator, care apare pe aceeasi pagina la subsol .

Nu s-au adus banii pentru acea chitanta, nici de saptamana care urma, motiv pentru care acum in dosar le-am gasit taiate cu X mare chitante de pe facturile noastre. Cel mai probabil agentul nu si-a dat seama de chitanta de la subsol, a luat stampila si a plecat mai departe(a predat sume mult mia mari si constant de la toti ceilalti clienti in 5 luni cat a stat la noi).

Problema e ca am verificat borderoul cu predari bani, aceste sume nu apar, chiar este scris in el: de anulat chitante respective.

Dar clientul sustine sus si tare ca daca e scris chitanta jos banii s-au predat;insa pentur ca am fost chiar eu cu agentul prima data,stiu ca nu s-a intamplat asa.

A dau oara a fost el si soferul, saptamana urmatoare.

Ce se poate face?

moldenerg, utilizator
Si dupa mine clientul "are dreptate". Din moment ce chitanta este emisa, trebuie sa va asumati paguba.
si cine este vinovat dupa dvs iarasi ca nu s-a rezolvat problema? Eu stiu ca la momentu lrespectiv s-a vorbit si i sa spus agentului sa rezolve, de vreme ce el a fost cu marfa,DOVADA CA SUNT ANULATE LA NOI .

Stiu ca se face ancheta disciplinara in cazuri de genul, nu e ceva ce nu s-a mia intamplat la nimeni si logic e sa se rezolve.
E vinovat dupa mine si cine a acceptat chitanta anulata fara a fi ambele exemplare. Desi dupa cum ati precizat, problema este ca se pot emite chitantele si apoi sa se anuleze doar exemplarul d-voastra. Controlul intern ar trebui sa prevada astfel de situatii.

Programul informatic nu ar trebui lasat configurat asa cum este acum, astfel incat sa permita listarea chitantelor fara incasarea banilor. Mai bine ati avea chitantier care sa fie numerotat si inseriat si sa fie emis manual.

Puteti efectua o cercetare disciplinara.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Am rezolvat pe loc eroare de procedura de atunci și cu somații către ambele părți s a rezolvat problema.
Altfel se putea cere o verificate a casei la noi și la ei pe ziua respectiva și nu cred ca ieșeau tocmai identic.

Sunt mari erori de procedura acestea,ca și facturi emise dar Neoperate, și altele..Nu știu unde se găsesc solutîi la toate decât un procedurile vreunei societăți contabile cu mai multe rânduri de control pe fiecare document,ceea ce implica costuri enorme la un volum de facturi mare.

Ioan Petru Butariu a scris:

E vinovat dupa mine si cine a acceptat chitanta anulata fara a fi ambele exemplare. Desi dupa cum ati precizat, problema este ca se pot emite chitantele si apoi sa se anuleze doar exemplarul d-voastra. Controlul intern ar trebui sa prevada astfel de situatii.

Programul informatic nu ar trebui lasat configurat asa cum este acum, astfel incat sa permita listarea chitantelor fara incasarea banilor. Mai bine ati avea chitantier care sa fie numerotat si inseriat si sa fie emis manual.

Puteti efectua o cercetare disciplinara.