avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... O persoana fizica poate folosi zilieri?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

O persoana fizica poate folosi zilieri?

Care sunt obligatiile unei persoane FIZICE ce foloseste zilieri pentru constructia unei case si pentru activitati agricole conform noului cod al muncii ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:48, 11 August 2011
O persoana fizica nu poate angaja zilieri , potrivit Legii nr.52/2011.
Singura varianta gasita de mine sunt conventiile civile facuta in baza cdului civil.
Cristea Marina a scris:

Singura varianta gasita de mine sunt conventiile civile facuta in baza cdului civil.


Mai exista si varianta incheierii unui c.i.m. ....
Ca sa am costuri mai mari? La conventie se plateste mai putin....
Cristea Marina a scris:

Ca sa am costuri mai mari? La conventie se plateste mai putin....


Si riscul este mai mare in cazul conventiilor civile ... contrac­tele de prestări servicii sunt la limita legalităţii, fiind destul de riscante pentru angajator în cazul unui control al Fiscului sau al ITM-ului, acestea se practică foar­te frecvent, pentru a masca raporturi de muncă, atât cu persoane fizice autorizate, cât şi cu cele neautorizate.

Alte discuții în legătură

Conventie civila standan54 standan54 Este valabila conventia civila pentru Asociatiile de proprietari? (vezi toată discuția)
Contributii contracte civile - cod civil aela aela Care sunt contributiile obligatorii de plata pentru contractele/conventiile civile incheiate in conformitate cu prevederile Codului Civil? Care sunt textele ... (vezi toată discuția)
Chitanta de mana mariamurar mariamurar Buna ziua Va rog mult ,pe cei care ma pot ajuta , imi aratati un model de chitanta de mana ? S-a lucrat la bloc la intrare , dar a fost o persoana ... (vezi toată discuția)