Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contributii contracte civile - cod civil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contributii contracte civile - cod civil

Care sunt contributiile obligatorii de plata pentru contractele/conventiile civile incheiate in conformitate cu prevederile Codului Civil?
Care sunt textele legale si de cand intra sau au intrat in vigoare, pentru plata contributiilor la somaj, pensii si sanatate?

conventiile civile nu pot fi incheiate decat intre persoane juridice,adica soc.comerciale si pfa sau doua soc.comerciale. codul muncii nu permite incheierea de conventii civile intre persoane fizice si soc.comerciale.
contributiile ar fi cam aceleasi cu cele de la salarii.mai multe lamuriri despre acest aspect gasiti in codul fiscal.
Pentru veniturile din conventii civile, platitorul de venituri (beneficiarul de servicii) este obligat sa retina si sa vireze la bugetul de stat CAS, somaj si impozit.
theya_05 a scris:

conventiile civile nu pot fi incheiate decat intre persoane juridice,adica soc.comerciale si pfa sau doua soc.comerciale. codul muncii nu permite incheierea de conventii civile intre persoane fizice si soc.comerciale.
contributiile ar fi cam aceleasi cu cele de la salarii.mai multe lamuriri despre acest aspect gasiti in codul fiscal.

Conventiile civile sunt reglementate de Codul Civil ... prin urmare, aceste se pot incheia in constinuare .. Codul Muncii nu are nicio reglementare in acest sens, intrucat nu intra sub incidenta lui aceste conventii civile.
freeelis a scris:
Conventiile civile sunt reglementate de Codul Civil ... prin urmare, aceste se pot incheia in constinuare .. Codul Muncii nu are nicio reglementare in acest sens, intrucat nu intra sub incidenta lui aceste conventii civile.

nimic mai adevarat.dar o societate care angajeaza o persoana fizica in baza unei conventii civile intra in conflict cu Codul Muncii,care prevede ca o persoana fizica nu poate presta o activitate in favoarea unei persoane juridice altfel decat in baza unui contract individual de munca.
la asta m-am referit.stiu ca aceste conventii civile sunt reglementate de codul civil,chiar si in codul fiscal exista reglementari in privinta acestora,dar codul muncii le interzice,ca asa-i la noi,o lege permite,alta interzice.
o zi buna tuturor
1. In Codul muncii nu exista nici o prevedere care sa interzica prestarea unei munci de catre o persoana fizica pe baza de conventie civila de prestari servicii (cu conditia ca aceste conventii sa nu mascheze o activitate ce se poate desfasura in baza unui CIM).
2. Prestarea muncii de catre o persoana fizica pentru o persoana juridica se poate face si ca zilier (Legea 52/2011).