Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general administrator contabil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

administrator contabil

in cazul in care administratorul unei societati( microintreprindere, cifra afaceri < 35.000 euro) are studii superioare (ASE), poate tine contabilitatea firmei ? nu este incadrat deocamdata ca salariat, primeste doar dividente. daca da, trebuie incadrat ca salariat, cu contract de munca si trebuie sa primeasca salariu, sau o poate face de pe postura functiei de administrator, primind doar dividente ?
Potrivit art 1961 din Legea 31/1990 , ca administrator unic nu puteti avea calitatea de angajat. Asociatul unic poate avea calitatea de angajat. Potrivit ultimelor modificari la Legea Contabilitatii, avind studii superioare, in opinia mea puteti tine contabilitatea firmei, in calitate de administrator sau asociat unic. A se vedea atributiunile asociatului unic si administratorului prevazute de legea 31/1990( tinerea registrelor, intocmirea bilantului etc.). Prevederille prevazute de OG 65/1994 cu privire la incompatibilitati si conflict de interese ramine valabila numai pentru membrii CECCAR.