avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubiri RCA victime din autoturism propriu
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubiri RCA victime din autoturism propriu

in cazul unui accident cu victime, victimele care se afla in autoturismul care a produs accidentul pot fi despagubite de catre societatea de asigurari a vinovatului? daca da, exista anumite limite sau este pus si soferul vinovat sa plateasca o cota-parte in solidar cu societatea de asigurari ?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 08:30, 12 Mai 2011
Persoanele aflate in masina vinovata de accident nu se despagubesc prin polita RCA.
Adrian.Tudor a scris:

Persoanele aflate in masina vinovata de accident nu se despagubesc prin polita RCA.

Probabil va referiti la acest singular caz de excludere:
Art. 27. Asiguratorul nu acorda despagubiri pentru:
10. prejudiciile produse persoanelor sau bunurilor aflate in vehiculul cu care
s-a produs accidentul, daca asiguratorul poate dovedi ca persoanele prejudiciate
stiau ca vehiculul respectiv era furat;
In rest, consultati si Art.26 din norme si veti afla ca se despagubesc si victimele din autoturismul vinovat(mai putin soferul vinovat)
multumesc ptr raspuns. eram sigur ca asa si trebuie sa fie din moment ce in polita RCA scrie ca se acopera despagubiri datorate tertilor de anumite valori, in acest caz si persoanele aflate in autoturismul considerat vinovat pot fi despagubite. aceste despagubiri se stabilesc numai in instanta sau numai prin deschiderea dosarului de dauna? ma gandesc la faptul daca societatea de asigurari poate despagubi persoanele vatamate numai pe baza constatarii politiei asupra vinovatiei conducatorului auto sau trebuie o hotarare judecatoreasca ?
Teoretic, asa ar trebui sa se rezolve majoritatea despagubirilor(amiabil in urma deschiderii dosarului de dauna).Din pacate, avand in vedere si situatia incerta in care se gaseste justitia romana, majoritatea asiguratorilor prefera sa astepte o hotarare definitiva, pentru a nu avea surprize.Mai exista si posibilitatea despagubirilor urmare declaratiei pagubitului care se angajeaza sa restituie suma primita, in cazul in care procesul se termina prin achitarea vinovatiei comitentului. Acest lucru se poate petrece numai atunci cand pretentiile sunt mult mai mici decat ar parea ca valoreaza in realirate:(
Ultima modificare: Marți, 10 Mai 2011
nucu$, utilizator
cyan a scris:

multumesc ptr raspuns. eram sigur ca asa si trebuie sa fie din moment ce in polita RCA scrie ca se acopera despagubiri datorate tertilor de anumite valori, in acest caz si persoanele aflate in autoturismul considerat vinovat pot fi despagubite. aceste despagubiri se stabilesc numai in instanta sau numai prin deschiderea dosarului de dauna? ma gandesc la faptul daca societatea de asigurari poate despagubi persoanele vatamate numai pe baza constatarii politiei asupra vinovatiei conducatorului auto sau trebuie o hotarare judecatoreasca ?


Daca exista o ancheta a politiei in curs, adica s-a depus plangere penala de catre victima, asiguratorul nu despagubeste pana la finalizarea procesului.
Daca nu s-a depus plangerea penala, pe baza pv. de la politie si declaratia de recunoastere a vinovatului se va cerceta cazul de asigurator in 90 zile de la eveniment,care se va pronunta asupra despagubirilor.
Ultima modificare: Joi, 12 Mai 2011
avvalentina, utilizator

Alte discuții în legătură

Accident de masina wabar wabar Buna seara Va rog sa-mi spuneti: daca in urma accidentului s-a constat (nu am avut posibilitatea sa contest PV), ca eu sunt vinovatul, in baza asigurari ... (vezi toată discuția)
Accident auto soldat cu trei dosare de dauna Rentzu Rentzu Buna seara, In urma cu doua saptamani, am avut parte de un accident petrecut in felul urmator : in fata imobilului in care locuiesc se aflau parcate doua ... (vezi toată discuția)
Accident cu un motociclist care vrea despăgubiri de la mine, chiar dacă am rca. pot fi obligat să le plătesc eu? ContSters469386 ContSters469386 buna seara am si eu o problema am facut un accident cu un motociclist .politia a zis ca eu sunt vinovat si mi-a facut dosar penal. conducatorul motorului are ... (vezi toată discuția)