Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Srl sau Intrep. individuala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Srl sau Intrep. individuala

Contabilul cu care m-am vazut azi pt. a vb. in vederea unei colaborari pt. srl-ul care trebuie sa i-mi iasa zilele acestea, mi-a sugerat sa deschid o intrep. individuala II .. insa din cate stiu eu pt. aceasta i-mi trebuie calificare pt. a obtine un cod c.a.e.n, si nici nu pot avea mai multe coduri pe o singura intrep.
Eu consider că şi pentru un srl trebuie calificarea necesară. La întrepirndere individuală contabilitatea este în partidă simplă.Nu se depun bilanţuri de 2 ori pe an.
Depinde mult şi de domeniul de activitate pe care îl veţi desfăşura
Pai tocmai asta e voi avea mai multe domeni .... la srl-ul care i-mi iese va avea domeniu principal : Constructi Finisaje cred ca 4334 si secundare tot ce tine de acesta plus transport, organizari evenimente .. si ... toate ce se pot presta la terti ...daca alegeam intrep. indiv. nu cred ca puteam pune atatea coduri pe o sing. intrep. si cred ca i-mi trebuia calificari pt. fiecare.
Puteati sa va desfasurati activitatea si pe intreprindere individuala... Era bine sa va informati inainte de a trece la infiintarea SRL-ului. Radierea acestuia v-ar scoate din buzunar vreo 600-700 lei, iar infiintarea unei intreprinderi individuale vreo 300 lei. Per total nu ar fi o suma foarte mare. Evaluati-va profitul pe care il scontati si luati decizia care va avantajeaza.