avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general mentiuni referitoare la esalonarile de plata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

mentiuni referitoare la esalonarile de plata

Buna ziua, ma poate informa si pe mine cineva care sunt mentiunile referitoare la esalonarile de plata?
Am citit ordonanta si nu le gasesc nicaieri trecute.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 18:31, 11 Mai 2011
la ce va referiti mai exact?
mentiuni referitoare la ce anume?
Buna ziua,
in ordonanta la art. 3-Cererea de acordarea a esalonarii, apare un punct e)mentiuni referitoare la esalonarile de plata acordate in temeiul ordonantei. Care sunt aceste mentiuni, ca am citit ordonanata de cateva ori de o stiu pe derost sii nu am inteles ce trebuie sa trec in cerere pana la urma.
Va multumesc.
cred ca va referiti la art. 3, alin 3, lit. e) din OMFP nr. 1853/2011
"menţiuni referitoare la eşalonările la plată acordate în temeiul Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 29/2011 privind reglementarea acordării eşalonărilor la plată, denumită în continuare ordonanţă de urgenţă"

daca ati beneficiat de esalonari la plata conform acestei ordonante, trebuie sa mentionati acest lucru.
(acest act normativ are o valabilitate de cel putin 5 ani si este posibil ca un contribuabil care va depune o cerere in anul 2014 sa mai fi beneficiat de o esalonare in anul 2012, de exemplu)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de acordare a esalonarii la plata Valentin_buzau Valentin_buzau [b]Cerere de acordare a esalonarii la plata[/b] Am nevoie de un model pentru Finante de cerere de acordare a esalonarii la plata conform O.U.G.NR 29/2011 ... (vezi toată discuția)
Esalonare datorii stabilite prin decizie control dutescu maria dutescu maria Buna ziua, In urma unui control de fond s-a stabilit ca am colaborat cu o firma inactiva si a rezultat debit suplimentar impozit 20000 si tva 23000 plus pen ... (vezi toată discuția)