Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general mentiuni referitoare la esalonarile de plata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

mentiuni referitoare la esalonarile de plata

Buna ziua, ma poate informa si pe mine cineva care sunt mentiunile referitoare la esalonarile de plata?
Am citit ordonanta si nu le gasesc nicaieri trecute.
Va multumesc.
la ce va referiti mai exact?
mentiuni referitoare la ce anume?
Buna ziua,
in ordonanta la art. 3-Cererea de acordarea a esalonarii, apare un punct e)mentiuni referitoare la esalonarile de plata acordate in temeiul ordonantei. Care sunt aceste mentiuni, ca am citit ordonanata de cateva ori de o stiu pe derost sii nu am inteles ce trebuie sa trec in cerere pana la urma.
Va multumesc.
cred ca va referiti la art. 3, alin 3, lit. e) din OMFP nr. 1853/2011
"menţiuni referitoare la eşalonările la plată acordate în temeiul Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 29/2011 privind reglementarea acordării eşalonărilor la plată, denumită în continuare ordonanţă de urgenţă"

daca ati beneficiat de esalonari la plata conform acestei ordonante, trebuie sa mentionati acest lucru.
(acest act normativ are o valabilitate de cel putin 5 ani si este posibil ca un contribuabil care va depune o cerere in anul 2014 sa mai fi beneficiat de o esalonare in anul 2012, de exemplu)