Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... finalizare divort prin partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

finalizare divort prin partaj

se poate considera un divort finalizat in conditiile in care partajul nu s-a efectuat inca?
se poate recasatori una din partile implicate ?Daca da, cum va influenta acest lucru partajul?
divortul nu are legatura cu partajul si nici recasatorirea unei parti cu drepturile ce i se cuvin
Cu tot respectul, imi permit sa o completez pe @gi_jane:) :
1)DA divortul se refera strict la raportul de stare civila dintre doua persoane ( de sex diferit:D !)
2) DA se poate recasatori dupa desfacerea casatoriei anterioare. Daca se recasatoreste inainte de desfacerea casatoriei (divort), persoana se face vinovata de bigamie.
3) NICICUM ! Partajul se refera la relatiile patrimoniale dintre doua persoane care au fost/sunt casatorite una cu cealalta :D.
Un amanunt : partajul se poate face si inainte de divort ! Aici bancile sunt toba de carte :)
ContSters196414, utilizator
Iata situatia cand partajul poate fi facut inaintea desfacerii casatoriei , fiind una exceptionala:

Art. 36. alin 2 C. fam. - Pentru motive temeinice, bunurile comune, în întregime sau numai o parte dintre ele, se pot împărţi prin hotărâre judecătorească şi în timpul căsătoriei.

Impartirea bunurilor comune in timpul casatoriei se poate face numai in urmatoarele cazuri:
- la cererea oricaruia dintre soti
- la cererea creditorilor personali ai oricaruia dintre soti

a) Potrivit art.36 alin.ultim C.fam., bunurile comune pot fi impartite in timpul casatoriei la carerea oricaruia dintre soti. Conditiile care trebuie sa fie indeplinite sunt:

- impartirea bunurilor comune se face in timpul casatoriei (impartirea se va face in perioada cuprinsa intre momentul incheierii casatoriei si momentul introducerii actiunii de divort de catre unul dintre soti)
- impartirea bunurilor comune nu se poate face pe cale conventionala, ci numai prin hotarare judecatoreasca
- se pot imparti, in intregime sau in parte, numai bunurile comune existente in momentul in care se face imparteala.

b) Creditorii personali nu pot urmari pentru realizarea creantei lor bunurile comune. Acesti creditori pot urmari bunurile proprii ale sotului debitor. Daca bunurile proprii ale sotului debitor nu sunt suficiente pentru acoperirea creantelor creditorilor personali, acestia pot cere impartirea bunurilor comune, prin hotarare judecatoreasca, insa numai in masura necesara acoperirii creantei (art.33 C.fam.).