Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... prescriptia penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

prescriptia penala

pentru fals in acte care este termenul de prescriptie a faptei penale daca s-a inceput urmarirea penala
Daca a fost inceputa urmarirea penala prescriptia raspunderii penale este intrerupta.Atata timp cat se fac cercetari si acte de uramrire penala nu poate curge prescriptia.
Exista prescriptia speciala a raspunderii penale, cf. art 124 Cod Penal, indiferent cate intreruperi s-au petrecut.

Art. 124. - Prescriptia inlatura raspunderea penala oricate intreruperi ar interveni, daca termenul de prescriptie prevazut in art. 122 este depasit cu inca jumatate.

Daca e vorba de o infractiune de fals cu maximul special al pedepsei inchisorii de 5 ani sau mai mic, prescriptia speciala va interveni dupa 7 ani si 6 luni.