Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declaratia 205 / 30.06.2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declaratia 205 / 30.06.2011

Buna ziua,
Vreau sa competez declaratia 205 pentru impozit pe dividende si am o nelamurire:
in fisa contului 457 ( dividende) perioada 01.01.2010-31.12.2010 am :
- suma de 1190 lei div.brute aferente an 2009,
- impozit dividende 160 lei,
- dividende nete platite, aferente an 2008 = 500 lei
Ce trec in declaratia 205 ?
Primele doua valori. Cea din 2008 nu te afecteaza.
problema este ca in declaratia pentru 2009 am declarat efectiv ce s-a platit din dividendele din 2008 iar diferenta trebuia declarata in 205/2010 dar cu noua modificare legislativa din 2010 nu inteleg cum sa procedez.
Pai in declaratie trebuie sa completati venitul si impozitul platit pentru acest venit pentru fiecare persoana in cursul anului fiscal pentru care depuneti declaratia 205.
In legatura cu plata dividendelor: sa iau exemplul dat de dumneavoastra. Anul 2007 are profit, AGA hotaraste repartizarea de dividende in 2008. Indiferent daca se ridicau acele dividende nete in cursul anului 2008, firma trebuia sa plateasca impozitul pentru ele pana la finele lui 2008. Deci dumneavoastra in 2009 ati fi trecut in declaratia 205 tot venitul constand in cate dividende avea de incasat fiecare, chiar daca nu lea ridicat efectiv, si tot impozitul pe dividende platit pentru ele si declarat in declaratia 100. Dividendele nete pot fi ridicate de catre titulari in maxim 3 ani dupa care se pierd. Deci verificati dupa acest principiu din urma declaratiile.
nu va dau drepatate in ceea ce spuneti, eu stiu ca pana anul acesta in decl.205 se treceau doar dividendele efectiv platite si impozitul aferenta ceea ce spuneti cred ca se aplica la decl 205 depuna pana la 30.06.2011 pentru anul 2010
mai astept si alte pareri