Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru cresterea copilului

Nasterea celui de-la doilea copil in perioada acordarii indemnizatiei.
In luna iunie 2011 primul copil implineste 1 an.In aceeasi luna se naste al doilea copil .Intrebarea este se depune dosar pentru al doilea copil ? daca ne aflam in suspendare contract pentru primul copil care implineste un an in luna iunie 2011.
Mai ales ca cei doi copii se nasc pe legi diferite.
OUG 111/2010

ART. 9
(1) Concediul si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1), art. 5 si 6, precum si stimulentul de insertie prevazut la art. 7 se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primele 3 situatii prevazute la art. 8 alin. (2).
(2) La stabilirea celor 3 nasteri si, dupa caz, a celor 3 situatii se iau in calcul si cele pentru care s-a beneficiat de concediu si indemnizatie, precum si de stimulent in baza Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.
(4) Durata de acordare a concediului prevazut la art. 2 alin. (1) se prelungeste corespunzator in cazul suprapunerii a doua sau trei situatii de natura a genera acest drept, in conditiile prevazute la alin. (1) si (2).
(5) În cazurile prevazute la alin. (4) se acorda o singura indemnizatie, in cuantumul prevazut de prezenta ordonanta de urgenta.
(6) Pe perioada suprapunerii situatiilor prevazute la alin. (4), cuantumul indemnizatiei lunare se majoreaza cu suma de 600 lei pentru fiecare dintre copii, incepand cu cel de-al doilea.
Marcel Mihalache, Avocat
Pentru parintii care beneficiaza de indemnizatie si concediu de ingrijire pentru primul copil ( respectiv copil nascut pana la data de 31. decembrie 2010) iar ulterior se naste un al doilea copil inainte de finalizarea perioadei concediului ( dar dupa data de 1 ianuarie 2011) indemnizatia acordata ramane cea stabilita pentru primul copil, in conditiile prevazute de OUG. nr. 148/2005 , act normativ care nu reglementeaza acordarea unei sume suplimentare parintilor care se alfa in acesta situatie.
La finalul perioadei de concediu pentru primul copil, parintele beneficiaza , pentru cel de-al doilea copil, de concediul si indemnizatia lunara, in functie de otpiunea pe care si-o exprima in conformitate cu prevederile OUG. 111/2010.
Intelegem de aici ca ramanem in suspendarea primului doar pentru primul copil nascut in baza primei legi ( OUG 148/2005) iar la implinirea varstei de 2 ani a primului copil, prelungim suspendarea contractului de munca pentru al doilea copil.in baza legii (111/2010).
Deci pentru cel de-al doilea copil care sa va naste in luna iunie 2011 solicitam doar acordarea alocatiei de stat.
Suma suplimentara de care vorbiti este valabila dar in baza OUG 111/2010.
Eu in acest moment am contract suspendat in baza OUG 148/2005 si nu beneficiez pentru al doilea copil de acest supliment.
Daca citeati cu atentie raspunsul meu de mai sus, observati la art. 9 punctul (6) din OUG 111/2010:
(6) Pe perioada suprapunerii situatiilor prevazute la alin. (4), cuantumul indemnizatiei lunare se majoreaza cu suma de 600 lei pentru fiecare dintre copii, incepand cu cel de-al doilea.
Deci nu numai alocatia se solicita, ci se majoreaza si indemnizatia cu 600 lei.
Marcel Mihalache, Avocat
1. Normele de aplicare a OUG 111/2010 spun:
Art.8...
(7) În situaţia în care persoana se aflã cu primul copil în perioada de concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului în baza Ordonanţei de urgenţã a Guvernului nr. 148/2005, aprobatã cu modificãri şi completãri prin Legea nr. 7/2007, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, şi naşte un alt/alţi copil/copii sau se aflã în una dintre situaţiile prevãzute la art. 8 alin. (2) din ordonanţa de urgenţã, dupã data de 1 ianuarie 2011, pe perioada suprapunerii naşterilor sau, dupã caz, a situaţiilor, suma prevãzutã la art. 9 alin.(6) din ordonanţa de urgenţã nu se acordã.

2. Asadar nu beneficiati de cei 600 lei.

3. La data cand primul copil implineste 2 ani veti intra in CCC2 si veti primi aceeasi indemnizatie ca la CCC1.