Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Casa de Expeditie - necesita licenta ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Casa de Expeditie - necesita licenta ?

as vrea sa infiintez o casa de expeditie. e obligatoriu sa obtin o licenta de la ARR ( Autoritatea Rutiera Romana ) ca sa pot functiona ? am un prieten care imi zice ca nu am nevoie de asa ceva, dar nu e avocat si mie mi se pare cusuta cu ata alba sa zic ca nu fac operatiuni de transport sau activitati conexe cu activitatea de transport. El imi zice ca daca aranjez ca marfa unui client sa fie transportata de un transportator atunci eu nu ma inscriu in societatile care au nevoie de licenta. Chiar pare vadit enervat de discutie , probabil fiindca el are o casa de expeditie. Nu stiu ce sa cred . Aveti o parere
Pentru a desfasura activitate de intermediere in transporturi rutiere aveti nevoie de o Licenta de executie pentru activitati conexe transportului rutier. Aceasta este reglementata in Normele de autorizare si efectuare a transporturilor rutiere si a activitatilor conexe acestora, aprobate prin ORDINUL Nr. 1892 din 17 octombrie 2006
Documente ce trebuie depuse pentru eliberarea licentei:

a) acte doveditoare asupra detinerii in proprietate sau cu alt titlu a spatiilor necesare pentru desfasurarea activitatii

b) certificatul de inmatriculare la Oficiul Registrului Comertului, codul fiscal si statutul din care sa reiasa obiectul de activitate

c) autorizatii de functionare specifice

d) decizia de numire a persoanei angajate de d-stra sa va reprezinte in relatia cu agentia teritoriala a Autoritatii Rutiere Romane (ARR)

e) polita de asigurare pentru raspundere civila pentru activitati conexe de minim 30.000 de Euro in cazul efectuarii transporturilor rutiere internationale sau 50 mil.lei (ROL) pentru transporturi rutiere nationale

f) recomandarea din partea unei organizatii profesionale aflata in evidenta Ministerului Lucrarilor publice, Transporturilor si Locuintei

g) taxa pentru prestatiile de servicii specifice realizate de ARR la eliberarea licentei de executie, conform anexei nr. 12 din Normele de autorizare si efectuare a transporturilor rutiere si a activitatilor conexe acestora.

Aceste documente se prezinta la sediul agentiei teritoriale a ARR, in copie, stampilate si semnate de administratorul societatii, fiecare copie avand inscris in mod expres “Subsemnatul........., declar pe propria raspundere, sub sanctiunea legii penale privind falsul in declaratii, ca prezentul act este conform cu originalul”

Licentele de executie se acorda de ARR pentru o perioada de 5 ani de la data eliberarii si sunt valabile numai daca sunt vizate anual de catre emitent, cu plata tarifelor aferente.Vizarea este conditionata de mentinerea valabilitatii documentelor care au stat la baza eliberarii acesteia.

multumesc mult de raspuns, eu personal il consider complet si cred ca e bine ca v-am pus aceasta intrebare, as fi facut o greseala sa ascult un sfat neavizat
barbq a scris:

multumesc mult de raspuns, eu personal il consider complet si cred ca e bine ca v-am pus aceasta intrebare, as fi facut o greseala sa ascult un sfat neavizat

Cu multa placere. Nu le stiu pe toate, dar ce stiu impartasesc si altora. Succes.