Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general acte necesare pentru transport marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

acte necesare pentru transport marfa

Buna ziua,

Va rog frumos, spune-ti ce acte sunt necesare pentru transportul de marfa (de ex, medicamente).

Multumesc.
Pentru transport in tara sau Uniunea Europeana, in principal, actele de provenienta ale marfii (aviz de insotire -CMR -factura).
In functie de caracteristicile autovehicolului de transport -licenta de transport eliberata de Autoritatea Rutierea Romana.
depinde si daca este transport intern sau international.

1.ar fi bine si o asigurare de marfa, nu cred ca este obligatorie dar va ajuta mult.
2. licenta de transport

1.Daca aveti deja o firma:
Se modifica obiectul de activitate, incorporand si codul (CAEN)
Codul CAEN pentru Transporturi rutiere de marfuri este: 4941 ( 6024 -codul CAEN vechi)

2.Daca nu exista o firma:
a) se alege forma juridica de societate(SRL, SA, etc.)
b) se alege obiectul de activitate al firmei, potrivit clasificarii Codului CAEN (stabilirea obiectului principal de activitate si a obiectelor secundare).
c) se deschide un cont la o banca. Contul se poate deschide in lei, valuta sau ambele obtiuni.
d) documentele necesare pentru infiintarea unei firme sunt:
-cerere
-acte doveditoare pentru sediu (contract de vanzare-cumparare sau alte contracte, dupa caz)
-declaratie pe proprie raspundere pentru inregistrare.
-actul constitutiv (redactarea actului constitutiv se poate realiza de catre: oficiul de asistenta pt. societatile comerciale, avocat, notar, intreprinzator insusi)
-dovada depunerii capitalului social (care se poate depune la CEC sau la orice banca)
-acte privind activitatea comerciala anterioara
-specimenul de semnatura (se depune la oficiul registrului comertului)
-copii de pe actele de identitate
-declaratii pe proprie raspundere pentru avize (pt. protectia mediului, protectia muncii, stingerea incendiilor).

Acesti pasi pentru infiintarea firmei ii puteti parcurge dumneavoastra, sau va puteti adresa firmelor sau persoanelor autorizate in acest scop ( sursa: www.dreptonline.ro ).

Pt. mai multe detalii CAEN: www.rubinian.com

Sus

Ce documente sunt necesare pentru autorizarea activitatii de transport marfa?

1.Licenta de transport, care se obtine de la ARR.

Documentele necesare pentru obtinerea Licentei de Transport sunt:
- solicitare Licenta (cerere). Pentru a vizualiza si tipari formularul de crere faceti click aici.
- certificat de inmatriculare la Oficiului National al Registrului Comertului
- act constitutiv din care sa reiasa ca societatea comerciala are ca obiect de activitate Transport rutier
- actul de infiintare, respectiv statutul
- lista vehiculelor detinute si utilizate

Licenta de transport se acorda daca intreprinderea indeplineste urmatoarele conditii:
- onorabilitate,
- capacitate financiara
- competenta profesionala.

Exemplarul original al licentei de transport de elibereaza pe o perioada de 5 ani.

Originalul Licentei de transport se pastreaza la sediul firmei.

2.Copie conforma (ARR)

Documentele necesare pentru obtinerea Copiei conforme sunt urmatoarele:
- solicitare copie conforma(cerere)
- certificat de inmatriculare si cartea de identitate a vehiculului
- talonul anexa cu inspectia tehnica valabila
- asigurarea obligatorie
- in cazul unui contract cu orice alt titlu decat de proprietate, se va prezenta copia acestuia.

Unui operator de transport se pot elibera un numar maxim de copii conforme, corespunzator numarului de vehicule.

Copia conforma se elibereaza de catre ARR pe o perioada de maximum 1 an.

Originalul unei copii conforme a licentei de transport trebuie sa se afle la bordul vehiculului.
Actele normative referitoare la obtinerea copiei conforme sunt Ordinul 1892 din 17 octombrie 2006, respectiv Ordinul 394 din 25 martie 2008 pentru modificarea si completarea Normelor privind organizarea si efectuarea transporturilor rutiere si a activitatilor conexe acestora, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 1.892/2006.

3. Persoana desemnata sa conduca permanent si efectiv activitatea de transport

Conditii ce trebuiesc indeplinite de Persoana desemnata:
-dovada ca are calitatea de angajat
-decizie de numire
-cazier judiciar (in original)
-aviz medical (in original)
-aviz psihologic
-certificat de pregatire profesionala

In vederea obtinerii Certificatului de pregatire profesionala trebuie urmat un curs, la una din scolile autorizate sau la institutii autorizate.

Pentru inscrierea la acest curs de pregatire, este nevoie de un dosar, care sa contina urmatoarele:
-copie xerox act de identitate si diploma de bacalaureat
-adresa unitatii
-fisa tip de inscriere
Durata cursului este de 10 zile.
Perioada de valabilitate a certificatului de pregatire este de 5 ani.
Valabilitatea Avizului medical este de 2 ani
Valabilitatea Avizului psihologic este de 4 ani

Sus

Clasificarea activitatii de transport marfa

a) Clasificarea dupa tipul de transport
- transport rutier in trafic national
- transport rutier in trafic international

b) Clasificarea dupa tipul activitatii
- transport rutier public
- transport rutier in cont propriu

c) Clasificarea dupa tipul marfii
- transport de marfuri generale
- transport de marfuri perisabile
- transport de marfuri periculoase
- transport de deseuri si gunoaie
- transport de animale vii
- transport agabaritic
- transport de marfuri cu mase si dimensiuni depasite
- transporturi de produse agricole din camp

d) Clasificarea dupa modalitatea de formare a incarcaturii

Transport in regim de:
- grupaj
- plin

ANNA DOBRESCU, Consilier juridic
Multumesc pentru raspunsuri!

Transportul este doar intern, intre furnizor si farmacii.
Nu stiu ce este CMR - este necesar la transportul intern?

Este suficient ori avizul de expeditie, ori factura? Mai sunt necesare si alte hartii?
In cazul in care transportul il efectuati cu autoturisme care au capacitatea mai mare de 3,5 to, este obligatoriu de obtinut licenta pentru transport.
CMR este scrisoarea de transport; se poate achizitiona de la unitatile UNTRR din teritoriu.
Consider ca este suficient avizul de insotire a marfii (CMR), stampilat si semnat.