avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 dilema cod CAEN
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

dilema cod CAEN

Buna ziua!

Am si eu o intrebare :
Ce cod CAEN trebuie sa am in obiectul de activitate al unui SRL ca sa pot intermedia servicii de transport rutier de marfuri intern si international , fara sa am mijloacele de transport proprii?

Multumesc mult! :D
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 15:19, 22 Aprilie 2009
Intermediere de servicii - n-am gasit in CAEN. Am gasit insa
461 - Activitati de intermediere in comertul cu ridicata , poate ajuta, sau si mai bine , poate :
5221 - Activitati de servicii anexe pentru transporturi terestre
Ultima modificare: Miercuri, 22 Aprilie 2009
Magda Staicu, Consultant fiscal
Multumesc pentru raspuns, insa ... am gasit cateva chestii

Pentru a desfasura activitate de intermediere in transporturi rutiere, aveti nevoie de o Licenta de executie pentru activitati conexe transportului rutier. Aceasta este reglementata in Normele de autorizare si efectuare a transporturilor rutiere si a activitatilor conexe acestora, aprobate prin ORDINUL Nr. 1892 din 17 octombrie 2006

din ce am citit codul 5221 este pentru comert al fructelor si legumelor

Este intr-adevar nevoie de licenta si celelalte acte necesare conform ord 1892/17.10.2006 ?

6321 - cred ca era de fapt ce ati vrut sa scrieti la 5221

sau poate e gresit site-ul unde citesc eu ... [ link extern ]
Trebuie sa va uitati in CAEN REV 2 , pe site-ul indicat de Dvs e caen rev 1.
Incercati aici :
[ link extern ] .
Va mai pot spune ca am verificat valabilitatea pentru :
NORME din 17 octombrie 2006 privind organizarea şi efectuarea transporturilor rutiere şi a activităţilor conexe acestora din ordinul mentionat si da , sint in vigoare .
Ordinul a fost publicat in Monitorul oficial 919 din 13.11.2006 . Si din cite am citit asa, in viteza , se pare ca da , si act. de intermediere trebuie licentiata , cu o valabilitate de 5 ani a licentei. Dar trebuie vazut daca la tipul de intermediere descris in lege v-ati gindit si Dvs .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa de expeditii adrian.cirja89 adrian.cirja89 Buna ziua, As dori sa infiintez o casa de expeditii ce va avea ca activitate intermediera urmatoarelor tipuri de transporturi: - transport rutier - ... (vezi toată discuția)
Casa de expeditie - necesita licenta ? barbq barbq as vrea sa infiintez o casa de expeditie. e obligatoriu sa obtin o licenta de la ARR ( Autoritatea Rutiera Romana ) ca sa pot functiona ? am un prieten care ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru transport marfa andira andira Buna ziua, Va rog frumos, spune-ti ce acte sunt necesare pentru transportul de marfa (de ex, medicamente). Multumesc. (vezi toată discuția)