Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 dilema cod CAEN
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

dilema cod CAEN

Buna ziua!

Am si eu o intrebare :
Ce cod CAEN trebuie sa am in obiectul de activitate al unui SRL ca sa pot intermedia servicii de transport rutier de marfuri intern si international , fara sa am mijloacele de transport proprii?

Multumesc mult! :D
Intermediere de servicii - n-am gasit in CAEN. Am gasit insa
461 - Activitati de intermediere in comertul cu ridicata , poate ajuta, sau si mai bine , poate :
5221 - Activitati de servicii anexe pentru transporturi terestre
Magda Staicu, Consultant fiscal
Multumesc pentru raspuns, insa ... am gasit cateva chestii

Pentru a desfasura activitate de intermediere in transporturi rutiere, aveti nevoie de o Licenta de executie pentru activitati conexe transportului rutier. Aceasta este reglementata in Normele de autorizare si efectuare a transporturilor rutiere si a activitatilor conexe acestora, aprobate prin ORDINUL Nr. 1892 din 17 octombrie 2006

din ce am citit codul 5221 este pentru comert al fructelor si legumelor

Este intr-adevar nevoie de licenta si celelalte acte necesare conform ord 1892/17.10.2006 ?

6321 - cred ca era de fapt ce ati vrut sa scrieti la 5221

sau poate e gresit site-ul unde citesc eu ... [ link extern ]
Trebuie sa va uitati in CAEN REV 2 , pe site-ul indicat de Dvs e caen rev 1.
Incercati aici :
[ link extern ] .
Va mai pot spune ca am verificat valabilitatea pentru :
NORME din 17 octombrie 2006 privind organizarea şi efectuarea transporturilor rutiere şi a activităţilor conexe acestora din ordinul mentionat si da , sint in vigoare .
Ordinul a fost publicat in Monitorul oficial 919 din 13.11.2006 . Si din cite am citit asa, in viteza , se pare ca da , si act. de intermediere trebuie licentiata , cu o valabilitate de 5 ani a licentei. Dar trebuie vazut daca la tipul de intermediere descris in lege v-ati gindit si Dvs .