Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Demisie si somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Demisie si somaj

Daca mi-am depus cererea de demisie cu acordul partiolr , pot sa beneficiez de somaj sau trebuie sa ma dea societatea l-a care am lucrat in somaj ?
Daca ati depus cerere de incetare a contractului individual de munca cu acordul partilor,(legea nu prevede demisie cu acordul partilor),nu beneficiati de somaj,potrivit Codului Muncii.
andymaurul, utilizator
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs. adica cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii: art. 31 alin. (4.1), art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4).
2. Incetarea CIM cu acordul partilor (art.55b din Cosul muncii) sau prin demisie (art.79 din Codul muncii) va este imputabila dvs., deci nu veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.