Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Medic dentist - pfa?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Medic dentist - pfa?

Buna ziua.
As vrea si eu niste pareri legate de infiintarea unui pfa de catre un medic dentist. La registrul comertului mi s-a spus ca doctorii nu pot face pfa. Inainte stiu ca s-au infiintat pfa de catre doctori. De asemenea, un medic dentist poate face SRL dar nu PFA.
Am cautat pe internet, dar nu gasesc nicio baza legala, nici ca s-ar putea, nici ca nu.
Puteti sa ma lamuriti, va rog, si daca se poate, cu indicarea textului de lege.
Multumesc.
Vezi OG 44 ? 2008 capitolul I
(2) Prezenta ordonanţă de urgenţă nu se aplică profesiilor liberale, precum şi acelor activităţi economice a căror desfăşurare este organizată şi reglementată prin legi speciale.

(3) Prezenta ordonanţă de urgenţă nu se aplică acelor activităţi economice pentru care legea a instituit un regim juridic special, anumite restricţii de desfăşurare sau alte interdicţii.

Informaţii legate de actele care sunt necesare pentru avizarea cabinetului medical individual, respectiv paşii de urmat în vederea obţinerii următoarelor acte:
- Autorizaţia de Liberă Practică
- Certificatul de Membru CMDR
- Avizul CMDR pentru obţinerea Autorizaţiei de Liberă Practică
- Avizarea cabinetului individual

Acte necesare pentru avizarea cabinetului individual:
1. Dovada de deţinere a spaţiului (comodat, act de vânzare-cumpărare, contract de închiriere, donaţie, etc.). Pentru cabinete medicale dentare din intreprinderi sau instituţii, acordul scris al conducerii acestora în vederea înfiinţării cabinetului medical.
2. Autorizaţia de liberă practică a medicului titular.
3. Dovada achitării, la zi, a cotizaţiei către CMDR.
4. Taxa de avizare care se achită la sediu.
5. Acordul asociaţiei de locatari, dacă spaţiul se află într-un imobil cu mai multe apartamente şi consimţământul vecinilor de palier.
6. Existenţa dotării minime necesare funcţionării cabinetului medical.
7. Cerere tip completată în momentul depunerii actelor (modelul se găseşte la CMDR).
8. Dosar (de hârtie).
9. Copie buletin de identitate
Toate documentele de mai sus vor fi prezentate în xerocopii.

Etape în obţinerea certificatului de înregistrare a cabinetului medical individual:
A. Departamentul de Avizări - Acreditări al Colegiului Medicilor Dentişti eliberează Certificatul de avizare a cabinetului medical pe baza documentelor specificate mai sus.
B. Aceste certificate plus documentele de mai jos servesc la obţinerea certificatului de înregistrare a cabinetului medical individual la Direcţia de Sănătate Publică.
• Cerere tip - se completeaza la DSP;
• Actul de spaţiu (contract de comodat sau de închiriere sau de proprietate) - xerocopie;
Autorizaţia de liberă practică.

Acte necesare pentru avizarea cabinetului societăţii medicale cu personalitate juridică (SRL)
Pentru societăţile medicale cu personalitate juridică (SRL), organizaţii non-profit, fundaţii şi asociaţii cu activităţi medicale, asociaţii profesionale, culte religioase şi la casele de cult religios, legal constituite

Pentru obţinerea certificatului de avizare sunt necesare următoarele documente:
• Cererea reprezentantului legal al unităţii;
• Certificatul de înregistrare la Registrul Comerţului, respectiv certificatul de înregistrare în registrul persoanelor juridice, ori hotărâre judecătorească de înfiinţare sau actul de acordare a personalităţii juridice;
• Actul constitutiv al societăţii;
• Hotărârea statutară a organului de conducere, privind înfiinţarea unuia sau mai multor cabinete medicale pentru organizaţiile şi instituţiile prevăzute la art. 16 din Ordonanţa Guvernului nr. 124/1998, republicată (organizaţiile non-profit, fundaţiile şi asociaţiile cu activităţi medicale, asociaţiile profesionale, cultele religioase şi la casele de cult religios, legal constituite);
• Dovada deţinerii legale a spaţiului în care urmează să funcţioneze cabinetele medicale;
• Declaraţia prin care se atestă existenţa dotării minime corespunzătoare activităţilor şi cabinetelor medicale înfiinţate;
• Regulamentul de organizare şi funcţionare prin care să se ateste independenţa profesională şi dreptul de decizie al personalului medical;
• Fişele de atribuţie ale posturilor prin care să se respecte competenţa profesională a fiecărei specialităţi, ori competenţa medicală şi condiţia prevăzută la punctul 7;
• Programul de lucru al cabinetelor medicale, aprobat de conducerea unităţii;
• Două exemplare ale actului adiţional ca SRL-ul are numai activitate medicală, în cazul în care are menţionate, în statut, şi alte activităţi;
• Dovada că administratorul societăţii este medic sau 1/3 din membrii Consiliului de Administraţie sunt medici (acest lucru trebuie prevăzut în statut sau în actul adiţional);
• Autorizaţiile de liberă practică ale medicilor care lucrează în societatea medicală, conform specialităţilor specificate în cerere;
• Taxa de avizare pentru fiecare fotoliu, care se achită la sediul CMD;
• Acordul asociaţiei de locatari şi acordul vecinilor de palier dacă spaţiul se află într-o clădire cu mai multe apartamente;
• Dovada plăţii cotizaţiei, la zi, către CMD, a tuturor medicilor dentişti care lucrează în cabinet;
• Dosar de încopciat cu şină (de hârtie).

Toate documentele vor fi depuse în copii xerox.
Va multumesc pentru raspunsuri.
O intrebare simpla si un raspuns pe masura-bravo domnule Elis.Totusi acordati prea mult timp...:-/
:bow:

:offtopic:
Depinde ce intelegeti prin prea mult timp :-/

Cornel Vasile, Consilier juridic