Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infintare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infintare PFA

Buna ziua! Cu o intrebara ma adresez daca ma poate ajuta cineva:
Sotul vrea sa infinteze pfa ca sobar si nu stiu ce acte doveditoare ar trebuii sa prezinta ca el practica meseria, are 8 clase si scoala profesionala ca tamplar.
Documentaţia pentru PFA

1. Cererea de înregistrare (original cod 11-10-180);
2. Dovada verificării disponibilității și rezervării firmei (original);
3. Carte de identitate sau pașaport (fotocopie certificată olograf de către titular privind conformitatea cu originalul);
4. Documente care atestă drepturile de folosință asupra sediului profesional/punctelor de lucru (copie legalizată);
5. Dacă este cazul, avizul privind schimbarea destinației imobilelor colective cu regim de locuință, prevăzut de Legea nr. 230/2007 (completat pe formular-tip, original);
6. Specimenul de semnătură al persoanei fizice autorizate (original);
7. Declarația-tip pe propria răspundere care să ateste îndeplinirea condițiilor legale de funcționare prevăzute de legislația specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecției mediului și protecției muncii (model 1 sau model 2, după caz).
8. Dacă este cazul:
- precizare din care să rezulte că titularul dreptului de proprietate înțelege să afecteze folosință spațiului în vederea stabilirii sediului profesional al persoanei fizice autorizate (declarație, etc.);
- documentele doveditoare pentru patrimoniul de afectatiune (declarație pe proprie răspundere);
- documentele care atestă pregătirea profesională (fotocopii certificate olograf);
- documentele care atestă experiența profesională (fotocopii certificate olograf);

9. In cazul persoanelor fizice care desfasoara activitate economica autorizata si recunoscuta intr-un alt stat membru al UE sau al Spatiului Economic European, documentatia care atesta functionarea legala, obtinuta in celalalt stat (fotocopie si traducere in limba romana certificata olograf).
10. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale: taxele de registru.

S-ar putea sa aveti o problema cu documentele care atesta pregatirea profesionala, pentru ca adeverinta de absolvire este ca tamplar, dar va putea face dovada ca a lucrat ca sobar, pentru experienta in domeniu.
Multumesc pentru raspuns. In cazul in care fac dovada de la Primarie ca lucreaza in domeniu atunci ar fii in regula?
Se admite orice dovada ca are experienta in domeniul respectiv.