Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire paternitate- calitate procesuala activa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire paternitate- calitate procesuala activa

In lumina art. 59(1) combinat cu art. 60(1). 60(4) C.fam, mama copilului (in nume propriu) poate porni actiunea in stabilirea paternitatii?
Va multumesc anticipat si va cer scuze, in caz ca s-a discutat si lamurit problema.
Actiunea de stabilire a paternitatii apartine copilului si se porneste in numele sau de catre mama sau reprezentantul sau legal. Chiar daca mama face actiunea o face in numele copilului. Nu in nume propriu.
calitate procesuala activa in aceasta situatie o are copilul. Actiunea se depune in numele sau de catre mama sa sau de catre reprezentantul legal.
Actiunea in stabilirea paternitatii are ca titular copilul, indiferent ca el este major, minor, adoptat.
Cererea de chemare in judecata trebuie introdusa in numele copilului ca singur titular al dreptului la actiunea in stabilirea paternitatii. Atunci cand copilul este minor, ea poate fi introdusa de mama, iar in lipsa mamei, de reprezentantul legal. Mostenitorii copilului nu pot introduce actiunea, datorita caracterului ei strict personal.
In schimb, actiunea se poate intenta atat impotriva tatalui cat timp este in viata, cat si impotriva mostenitorilor lui.
Ok, conform art. 59(1) actiunea apartine copilului, imprescriptibila in timpul vietii acestuia.
Totusi, potrivit art. 60 (1), poate fi pornita de catre mama intr-un termen de un an de la nasterea copilului!
Evident, exista o contradictie intre cele doua dispozitii, si atunci ma/va intreb, care articol are aplicabilitate?
Poate mama porni ori nu actiunea in nume propriu?
Este sau nu imprescriptibila?
Ilincav, utilizator
Daca actiunea este pornita de mama, atunci este prescriptibila in termen de 1 an de zile de la naşterea copilului.
Daca actiunea este pornita de copil, pe perioada vietii, actiunea este imprescriptibila.

Mama poate porni actiunea in stabilirea paternitatii.