Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilire paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilire paternitate

in fapt.
copilul este nascut din afara casatoriei. are actualmente 6 ani. mama nu a intentat pana in prezent actiune in stabilirea paternitatii.
in drept.
in ce conditii juridice ar mai putea promova actiunea in prezent, pentru ca tatal este cunoscut , si intregul probatoriu i-ar fi favorabil ( martori, test medico-legal, etc.) ?

in alta ordine de idei, copilul insusi poate intenta actiunea in stabilirea paternitatii? caror termene de prescriptie a actiunii este supus? ( se aplica pe cale de simetrie termenul de 3 ani post-majorat ca si la actiunea in tagada?)
Actiunea in stabilirea paternitatii din afara casatroriei poate fi pornita de mama in termen de 1 an de la nasterea copilului, acest termen poate sa curga si de la data la care pretinsul tata nu a mai acordat intretinere de ex. copilului, deci daca se face dovada ca convietuit cu reclamanta sau s-a interesat de acest copil sau a sprijinit mama cu bani si alte foloase pentru cresterea acestuia.
Potrivit art. 60 alin. 4 din Codul familiei actiune copilului nu se prescrie in timpul vietii acestuia, deci el poate oricind sa solicite stabilirea paternitatii.
ai raspuns cpomlet de la un coleg
multumiri . o zi excelenta, mr. top dan
dar un alt aspect al problemei :

deci minorul are 6 ani, tatal nu i-a prestat nimic, nici lui nici mamei , nu au convietuit, nicio legatura etc. mama nu a introdus actiunea in stabilirea paternitatii in timp util dar ar dori sa o faca acum pt ca ar fi in interesul minorului . minorul este insa ...minor, chiar daca dreptul lui la stabilirea paternitatii este in fiinta, nu poate introduce actiune in nume propriu, neavand capacitate.

introduce mama actiune in numele minorului sau ....?
Daca dreptul mamei de a introduce actiunea este prrescris, atunci actiunea o va formula minorul, prin reprezentant legal-mama.