Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot avea drept de proprietate tinand cont ca nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot avea drept de proprietate tinand cont ca nu suntem casatoriti?

Buna ziua,
sunt impreuna cu un baiat de 7 ani,are un teren pe numele lui si acum vrem sa construim casa,urmeaza demersul pt obtinerea autorizatiei de constructie,as vrea sa stiu ce trebuie sa fac sa pot avea si eu drept la aceasta casa care o sa se construiasca,in afara de casatorie.Am auzit ca pot merge la notar si se fac niste acte in care se specifica ca o sa facem casa amandoi,este o varianta sigura?
Multumesc.
Sugestia mea este sa obtineti autirizatia de constructie pe numele amandoura, iar la receptia constructiei si la inscrierea in caretea funciara cat si la Primarie sa fiti inscrisi ca prorietari amandoi.
Puteti insa sa faceti o intelegere (Contract) notariala ori avocatiala prin care sa precizati si cota parte care a reine din aceasta constructie(notarul va da data certa iar avocatul atestat avocatial).
In afara de casatorie puteti face multe, intrebarea este ca dupa mai merita sa fiti legata din moment ce nu sunteti sigura de relatie?.
S-ar putea sa cotizati ca beneficiar desi nu aveti drept de stat in acea locuinta mai tarziu. [editat - precizare incorecta]
ContSters20980, utilizator
gabescu a scris:

Sugestia mea este sa obtineti autirizatia de constructie pe numele amandoura, iar la receptia constructiei si la inscrierea in caretea funciara cat si la Primarie sa fiti inscrisi ca prorietari amandoi.
Puteti insa sa faceti o intelegere (Contract) notariala ori avocatiala prin care sa precizati si cota parte care a reine din aceasta constructie(notarul va da data certa iar avocatul atestat avocatial).
Buna dimineata
O situatie similara a avut o amica a mea,a urmat intocmai pasii descrisi de dnul.Gabescu,cu precizarea ca au facut contractul la notariat( asa a vazut ea mai multa siguranta,a demersului respectiv).
Spun contract la notariat,pentru ca ea i-a vindut lui 1/2 din teren,( el avind o suma mult mai mare decit ea pentru constructia locuintei).Fiecare s-a asigurat in felul lui.
giulia82 a scris:

Buna ziua,
sunt impreuna cu un baiat de 7 ani,are un teren pe numele lui si acum vrem sa construim casa,urmeaza demersul pt obtinerea autorizatiei de constructie,as vrea sa stiu ce trebuie sa fac sa pot avea si eu drept la aceasta casa care o sa se construiasca,in afara de casatorie.Am auzit ca pot merge la notar si se fac niste acte in care se specifica ca o sa facem casa amandoi,este o varianta sigura?
Multumesc.

In calitate de concubini , puteti doabandi un drept de proprietate comuna pe cote-parti.
Cota-parte din dreptul de proprietate este una individualizata ( spre deosebire de cea a sotilor , unde proprietate comuna este devalmasa ), abstracta , ideala , matematica .

Aceasta se refera la drept , nu la bunul privit in materilitatea sa.
Prin urmare, autorizatia de constructie fiind emisa pentru ambii , cat si procesul -verbal de predare a locuintei , si , totodata, existand alte dovezi ca aceasta constructie este edificata de catre dumneavoastra, in calitate de concubini , bunul va fi comun.

In ceea ce priveste terenul , dumneavoastra aveti calitatea de detentor precar , exercitati o simpla posesie , folosinta asupra acestuia si chiar si dispozitia materiala asupra imobilului , in temeiul unui drept de superficie.

Starea de coproprietate poate fi sistata oricand , intrucat nimeni nu e tinut a ramane in indiviziune .
In caz ca exista intelegere intre condivizari , se va perfecta un act de partaj convenional notarial.
Un diferend este solutionat de catre judecatoria in a carei raza teritoriala este situat imobilul.

Succes.
;)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
In cazul imobilelor constructii, autorizatia de constructie reprezinta dovada de proprietate, obtinerea acesteia pe numele amandorura este indeajuns pentru dumneavoastra. In ceea ce priveste terenul, dumneavoastra nu sunteti proprietar, veti beneficia insa de toate atributele folosintei (posesie fara drept de instrainare). Va sfatuiesc totusi sa face-ti un contract de vanzare cumparare pe jumatate din teren, unde puteti stipula o plata in rate (in cazul in care nu detineti puterea financiara), astfel in timp puteti deveni coproprietar cu drepturi depline.