avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daune morale conf. L221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daune morale conf. L221/2009

Buna ziua
Sunt unul din beneficiarii legii 221 din 2009. Am o sentinta civila pronuntata la 17 iunie 2010, prin care Statul Roman este obligat sa-mi plateasca drepturile salariale pe o perioada de 4 ani, ca urmare a unei masuri administrative cu caracter politic, precum si o suma in euro sub forma de daune morale. Sentinta nu este definitiva si urmeaza recursul ce va fi declarat de ministerul de finante ca reprezentant al statului. In sedinta de guvern din 30 iunie, guvernul a adoptat o ordonanta de urgenta prin care limiteaza la maximum 10000 euro plafonul despagubirilor. Instanta a hotarat in cazul meu o suma mai mare decat plafonul stabilit de guvern. Totodata prin aceasta ordonanta guvernul a suspendat pe o perioada de doi ani platile de aceasta natura si vine cu propunerea ca beneficiarii acestor sentinte sa fie despagubiti prin actiuni la fondul proprietatea. Va rog sa ma consiliati asupra strategiei pe care va trebui sa o adopt la recurs, avand in vedere ca la Senat se afla depusa in procedura de urgenta o propunere legislativa pentru modificarea si completarea Legii 221/2009. Numarul de inregistrare de la Senat este L417/08.06.2010 iar la Camera deputatilor BP182/24.03.2010. In ce fel pot ataca ordonanta de urgenta a guvernului si cum as putea beneficia de modificarea legii 221/2009, in cazul in care aceasta se va intampla pana la judecarea recursului. Daca modificarea L221/2009 se va face dupa cum este propunerea la Senat, suma pentru daunele morale ar fi mult mai mare. Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Despagubiri la legea 221/2009 dorinahojbota dorinahojbota Poate sa imi spna cineva daca e adevarat ca guvernul roman a dat recent o ordonanta prin care limiteaza la 10000 euro despagubirile pentru fostii detinuti ... (vezi toată discuția)
Despagubiri detinuti politici szabodoinitadoina szabodoinitadoina recent plenul senatului a aprobat un proiect privind acordarea de despagubiri de 24.000 euro pt fiecare an de detentie politica. care ar putea fi aprobat in ... (vezi toată discuția)
L221/2009 asud asud Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti ce s-a mai intamplat cu L221/2009,legea care privea detinutii politici?Eu am o hotarare definitiva si irevocabila, dar nu mi ... (vezi toată discuția)