avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... salut
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

salut

daca am avutcasa inainte de casatorie si sunt casatorit de 6 uni ,si vrau sa dvortez are si partenerul dreptul la locuinta????
Cel mai recent răspuns: Andreea Tudor , Avocat 20:49, 18 Mai 2011
Buna seara !
Sotul/sotia are dreptul numai la eventualele imbunatatiri aduse imobilului dupa casatorie (in timpul casatoriei) , imobilul in sine fiind proprietatea sotului care l-a achizitionat .
bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt prezumate a fi bunuri comune, iar bunurile proprii ale sotilor sunt cele indicate in art.31 din codul familiei, dupa cum urmeaza:
a)bunurile dobândite înainte de încheierea căsătoriei;
b) bunurile dobândite în timpul căsătoriei prin moştenire, legat sau donaţie, afară numai dacă dispunătorul a prevăzut că ele vor fi comune;
e) bunurile de uz personal şi cele destinate exercitării profesiunii unuia dintre soţi;
d) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de investiţii şi inovaţii, precum şi alte asemenea bunuri;
e) indemnizaţia de asigurare sau despăgubirea pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezintă şi înlocuieşte un bun propriu sau bunul în care a trecut această valoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj bunuri comune mocutzy27 mocutzy27 buna ziua! un imobil dobandit in timpul casatoriei nu mai poate fi considerat bun comun in anumite situatii? daca da va rog sa mi enumerati si mie ... (vezi toată discuția)
Divort alina_z alina_z Daca m-am hotarat sa divortez si toate bunurile sunt pe numele meu si sunt dobandite inainte de casatorie ce sanse am sa le pastrez? Am fost casatoriti 5 ... (vezi toată discuția)
Recuperare bun paula22 paula22 Buna ziua,suns casatorita dar sotul meu locuieste cu alta femeie,luand cu el cateva bunuri din casa,cateva dintre ele fiind pe numele meu.E posibil sa le pot ... (vezi toată discuția)