Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... salut
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

salut

daca am avutcasa inainte de casatorie si sunt casatorit de 6 uni ,si vrau sa dvortez are si partenerul dreptul la locuinta????
Buna seara !
Sotul/sotia are dreptul numai la eventualele imbunatatiri aduse imobilului dupa casatorie (in timpul casatoriei) , imobilul in sine fiind proprietatea sotului care l-a achizitionat .
bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt prezumate a fi bunuri comune, iar bunurile proprii ale sotilor sunt cele indicate in art.31 din codul familiei, dupa cum urmeaza:
a)bunurile dobândite înainte de încheierea căsătoriei;
b) bunurile dobândite în timpul căsătoriei prin moştenire, legat sau donaţie, afară numai dacă dispunătorul a prevăzut că ele vor fi comune;
e) bunurile de uz personal şi cele destinate exercitării profesiunii unuia dintre soţi;
d) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de investiţii şi inovaţii, precum şi alte asemenea bunuri;
e) indemnizaţia de asigurare sau despăgubirea pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezintă şi înlocuieşte un bun propriu sau bunul în care a trecut această valoare.