Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de succesiune
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de succesiune

Buna ziua. Se implinesc 14 ani de la decesul tatalui, iar in luna mai, 2011, a decedat si mama. Sunt unicul mostenitor. Dupa decesul tatalui nu s-a facut nicio succesiune. Trebuie sa fac dupa ambii parinti acum. Ce acte, ce taxe trebuie sa am, respectiv sa platesc, pentru a intra in posesia mostenirii. Va multumesc, astept raspunsurile Dvs.
Mergeti la notariat si solicitati o succesiune extinsa, (actele si costurile notarul vi le spune) ..:((
Am fost la un notar, mi s-a spus 1000 lei taxa dupa tata, iar dupa mama 700lei. Vroiam sa stiu alte preturi si daca sunt si alte costuri suplimentare. Multumesc pt raspuns.