Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aflarea grupei de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aflarea grupei de munca

buna ziua si multumesc anticipat. ma adresez in numele tatalui meu care vrea sa se pensioneze. a lucrat in perioada 1977-1994 ca technician principal la laboratorul de raze x din cadrul Universitatii (laborator considerat unitate nucleara cu risc radiologic )nu cunoastem gradul de risc pentru ca personalul de acolo ne tot spune ca ei nu gasesc si nu stiu unde sa caute actele necesare .mentionez ca toata perioada a primit spor de toxicitate schimbat apoi in conditii deosebite de 25% conform unor decizii.nr.maxim de ore pe care avea voie sa il lucreze era de 6 ore din care el a stat in procent 100%.pe cartea de munca nu apare incadrarea in grupa de munca ci doar sporul .acum am cerut adeverinta pentru grupa dar cei de acolo nu vor sa o elibereze spunand ca nu stiu unde sa faca incadrarea si pe baza carei legi .o lista cu locurile de munca incadrate in conditii speciale sau deosebite nu este si seful de personal recunoaste ca atunci ar fi trebuit sa se faca citez(universitatea ar fi trebuit sa faca demersurile mai departe dar nu le-a mai facut).intrebare:ce se poate face mai departe?stie cineva legea care trebuie aplicata?se mai poate face incadrarea in grupa retroactiv?foarte multe dintre actele din arhiva lipsesc si cele ce sint nu ii da voie sa le vada. multumesc
ContSters208072, utilizator
Va recomand sa cautati in Ordinul 50/1990.
Se mai poate face incadrarea in grupa de munca pentru acea perioada, dac sunt indeplinite conditiile.
Sporul de toxicitate este una, grupa de munca este altceva. Daca a primit spor de toxicitate nu inseamna ca a lucrat in grupa de munca. Adeverintele se elibereaza celor care au lucrat in grupe de munca, nu in situatia in care angajatorul nu a facut demersurile prevazute de actele normative pentru incadrarea in grupe de munca.

Ordinul nr. 50/1990, Ordinul nr. 100/1990 si Ordinul nr. 125/1990 le puteti citi si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

Ar trebui, totusi, sa va interesati daca nu a lucrat in conditii speciale, conform art. 30, alin. (1), lit. b) din Legea nr. 263/2010. In aceasta situatie nu mai discutam despre activitate in grupe de munca, ci despre activitate in conditii speciale. Numai angajatorul stie asta, sau ar trebui sa stie.
Art. 30. – (1) În sensul prezentei legi, locurile de muncă în condiţii speciale sunt cele din:
.........................................
b) activităţile de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare, zonele I şi II de expunere la radiaţii;
.........................................
Ma scuzati dar totusi am ramas cu o nelamurire.
Totusi pe baza carei legi se face incadrarea locului de munca pentru perioada aceea?Legea 50/1990 sau 19/2000 sau 263/2010 pentru ca D-voastra faceti referire la doua dintre ele.:(.
Daca obtinem o descriere sau mai bine zis o clarificare a locului de munca respectiv (laborator raze x-unitate nucleara)si categoria de risc radiologic ajuta la ceva? pentru ca acest laborator putea sa functioneze numai pe baza obtineri de aviz de la CNCAN,se faceau regulat verificari si masuratori speciale,s-a beneficiat si de 13 zile de concediu in plus,analizele medicale si evidenta erau mai speciale iar aparatele care existau atunci ,acum sint interzise de CNCAN si nu mai exista in acel laborator.Se mai faceau pe linga activitate didactica si lucrari de cercetare-dezvoltare in domeniul nuclear cu avize speciale.In anii 1977-1998 (ma scuzati am gresit cind am scris 1994) tata a fost singurul angajat ca technician avind norma de 100% restul fiind profesori.
Cui trebuie sa ne adresam pentru clarificarea situatiei ?inspectoratului muncii? Judecatoriei?casei de pensii? pentru ca angajatorul respectiv cel ce trebuie sa se ocupe habar nu are (sau nu vrea) si tot amana un raspuns. multumesc
:)

Daca angajatorul habar nu are, eu va dati seama ca nu am de unde sa stiu. Drepturile de pensie se acorda pe baza actelor emise de angajatori, nu pe baza unor presupuneri. O persoana care a lucrat in grupe de munca are aceasta mentiune in carnetul de munca sau are adeverinta emisa de fostul angajator.

Incadrarea in grupe de munca se facea anual, prin urmare nu cred ca tatal dvs. a lucrat in grupe de munca. Este adevarat ca s-au facut reincadrari in grupe de munca retroactiv, dar asta s-a intamplat imediat dupa 1989. Pentru perioadele lucrate in grupe de munca se plateau alte cote CAS, ca si in cazul conditiilor speciale sau deosebite.

Am facut trimitere la art. 30 din Legea nr. 263/2010 pentru ca am recitit mesajul dvs. si m-am gandit ca ar putea fi vorba despre conditii speciale, nu despre grupe de munca. Faceti o copie a carnetului de munca si depuneti-o, insotita de o cerere, la casa teritoriala de pensii - serviciul comunicare. Dar tare mi-e teama ca si acestia va vor trimite tot la angajator.
va multumesc ;si mie mi-e teama ca angajatorul(un functionar) va ocoli cit se poate de mult adevarul.