Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... citatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

citatie

salut,mi`a venit o citatie si am nelamuriri la ea, suna in felu urmator :

in calitate de inculpat, pentru Fond - consumul ilicit de droguri (legea 143/2000 art. 4) art 2,3 Lg. 143/ 2000

pt ce is acuzat!?
consum droguri
Dupa cum reiese si din citatie,sunteti acuzat de consum ilicit de droguri.
Legea 143/2000 privind combaterea traficului si consumului ilicit de droguri:
Art. 2
(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea in vanzare, vanzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpararea, detinerea ori alte operatiuni privind circulatia drogurilor de risc, fara drept, se pedepsesc cu inchisoare de la 3 la 15 ani si interzicerea unor drepturi.
(2) Daca faptele prevazute la alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este inchisoarea de la 10 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.

Art. 3
(1) Introducerea sau scoaterea din tara, precum si importul ori exportul de droguri de risc, fara drept, se pedepsesc cu inchisoare de la 10 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.
(2) Daca faptele prevazute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este inchisoarea de la 15 la 25 de ani si interzicerea unor drepturi.

Art. 4
Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, cumpararea sau detinerea de droguri pentru consum propriu, fara drept, se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 5 ani.

Marcel Mihalache, Avocat
multumesc , si probabil voi primi doar amenda ?
Nu te juca, stii mai bine ce ai facut.
Consulta un avocat, cu drogurile te joci la discoteca, dar daca ai ajuns in instanta, nu mai este de joaca.