Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... In legatura cu fondul privat de pensii obligatoriu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

In legatura cu fondul privat de pensii obligatoriu (pilonul II)

Buna ziua!
As dori sa stiu cum se adera la un fond de pensii de genul acesta. Nu este necesara semnatura mea ca participant? Intreb pentru ca am primit acasa scrisori de la tot felul de firme de administrari fonduri private, expunandu-mi cine-stie-ce, firme cu care eu nu am avut nicio legatura (cel putin directa). Ultima oara am primit o scrisoare in care mi se spunea ca am un fond deschis la o firma si ca nu am alimentat integral contul pe 2010 (asta pt ca nu am mai fost angajata). Ei bine, as vrea sa stiu ce se intampla cu conturile astea nealimentate pe motivul lipsei unui loc de munca si daca poate fi, totusi, evitata aderarea la un fond privat obligatoriu???
Daca nu ati facut nicio optiune de aderare la vreun asigurator privind cei 2% redistribuiti obligatoriu la Pilonul II, ati fost repartizata aleator (prin computer) la acel asigurator care v-a comunicat situatia contului.In cazul unui nou contract de munca, noul angajator va va solicita informatii privind acest aspect.Pana atunci nu va faceti griji, daca s-au acumulat sume, acestea vor ramane in asteptarea reluarii cotizarii, pana la varsta de pensionare.
nucu$, utilizator