Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale functionare casierie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

functionare casierie

care sunt conditiile pentru ca la un punct de lucru al unei societati sa se poate desfasura activitati de casierie (incasari sume de la clienti)?
persoana cu atributii de casierie trebuie incadrata pe post de casier sau poate fi incadrata si pe alta functie?
Mai important e sa va ganditi la asigurarea sigurantei si supravegherii video a punctului de lucru. Da, angajati persoana pe functia de casier sau lucrator comercial. Depinde de ce fel de activitate desfasoara firma. E greu sa spun exact pentru ca informatiile sunt vagi.
este vorba despre o sc care presteaza unele servicii, iar unul dintre angajatii sai are si atributii de a incasa de la clienti contravaloarea serviciilor prestate;

la punctul de lucru al sc nu este amenajat un seif, ci angajatul cu atributii de casierie depune sumele de bani incasate de la clienti intr-un cont al societatii deschis la banca
legea 22/1969
Lege nr. 22 din 18/11/1969

privind angajarea gestionarilor, constituirea de garanţii şi răspunderea în legătură cu gestionarea bunurilor agenţilor economici, autorităţilor sau instituţiilor publice
[ link extern ] /

dar cine o aplica?
doradragan, utilizator