Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Domenii atestare
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Domenii atestare

Am rugamintea daca cineva poate sa ma indrume catre legislatia care prevede domeniile
de atestate conform certificatului de atestare şi a legislaţiei în vigoare la data atestării, pentru expertii tehnici ( de ex. A.7 , B.5, etc)
Multumesc de ajutor. Am gasit cele necesare.
HOTÃRÂRE nr.731 din 14 octombrie 1991
privind aprobarea Regulamentului de atestare tehnico-profesionala a specialistilor cu activitate in constructii
Atestarea expertilor cu activitate in constructii se face in urmatoarele domenii,in functie de exigentele si de specificul lucrarilor,astfel:
Exp.A.1-rezistenta si stabilitate la solicitari statice,dinamice,inclusiv la cele seismice,pentru constructii civile,industriale si agrozootehnice,cu structura de rezistenta din beton armat si zidarie.
Exp.A.2-rezistenta si stabilitatea la solicitari statice,dinamice,inclusiv la cele seismice,pentru constructii civile,industriale si agrozootehnice,cu structura de rezistenta din metal;
Exp.A.3-rezistenta si stabilirea la solicitari statice,dinamice,inclusiv la cele seismice,pentru constructii civile,industriale si agrozootehnice cu structura de rezistenta din lemn;
Exp.A.4-rezistenta si stabilitatea la solicitari statice,dinamice,inclusiv la cele seismice,pentru constructii rutiere,drumuri,poduri,tunele si piste de aviatie;
Exp.A.5-rezistenta si stabilitate la solicitari statice,dinamice,inclusiv la cele seismice,pentru constructii de cai ferate;
Exp.A.6-rezistenta si stabilitate la solicitari statice,dinamice,inclusiv la cele seismice,pentru constructii de porturi si platforme marine;
Exp.A.7-rezistenta si stabilitatea la solicitari statice,dinamice,inclusiv la cele seismice,pentru constructii si amenajari hidrotehnice;
Exp.A.8-rezistenta si stabilitate la solicitari,statice,dinamice,inclusiv la cele seismice,pentru constructii energetice;
Exp.A.9-rezistenta si stabilitate la solicitari statice,dinamice,inclusiv la cele seismice,la constructii pentru imbunatatiri funciare;
Exp.A.10-rezistenta si stabilitate la solicitari statice,dinamice,inclusiv la cele seismice,la constructii pentru telecomunicatii;
Exp.A.11-rezistenta si stabilitate la solicitari statice,dinamice,inclusiv la cele seismice,pentru constructii edilitare si de gospodarie comunala;
Exp.A.12-rezistenta si stabilitate la solicitari,statice,dinamice,inclusiv la cele seismice,pentru constructii miniere;
Exp.B.1-siguranta in exploatare pentru constructii civile,industriale si agrozootehnice;
Exp.B.2-siguranta in exploatare pentru constructii rutiere,drumuri,poduri, tunele si piste de aviatie;
Exp.B.3-siguranta in exploatare pentru constructii de cai ferate;
Exp.B.4-siguranta in exploatare pentru constructii de porturi si platforme marine;
Exp.B.5-siguranta in exploatare pentru constructii si amenajari hidrotehnice Exp.B.6-siguranta in exploatare pentru constructii energetice;
Exp.B.7-siguranta in exploatare la constructii pentru imbunatatiri funciare;
Exp.B.8-siguranta in exploatare la constructii pentru telecomunicatii;
Exp.B.9-siguranta in exploatare pentru constructii edilitare de gospodarie comunala;
Exp.B.10-siguranta in exploatare pentru constructii miniere;
Exp.C-siguranta la foc pentru toate domeniile;
Exp.D-sanatatea oamenilor si protectia mediului,pentru toate domeniile;
Exp.E-izolatia termica,hidrofuga si economia de energie,pentru toate domeniile;
Exp.F-protectia impotriva zgomotului pentru toate domeniile.

Multumesc.
Actul normativ mentionat de dvs. a fost abrogat de art. 5 al HG 925/1995.
In prezent se aplica ordinul 777/2003.
TDorina, utilizator