avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice RTE INSTALATII???
Discuție deschisă în Achiziţii publice

RTE INSTALATII???

In cadrul unei licitatii de alimentare cu apa si canalizare se solicita prezentare RTE instalatii. In urma unei discutii cu Inspectoratul in Constructii am inteles ca nu exista si nici nu a existat autorizare pe domeniul instalatii, ca si domeniu distinct.
Are cineva un alt raspuns pentru mine?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: vlad nicolae , moderator 09:10, 28 Aprilie 2011
Solicitati clarificari scrise de la autoritatea contractanta.
Ordinul MLPTL 777/2003
Art. 9. - (1) Atestarea tehnico-profesională a responsabililor tehnici cu execuţia lucrărilor de construcţii se face pentru toate cerinţele de calitate prevăzute la art. 2 alin. (2) şi pentru următoarele domenii de construcţii:
I - Construcţii civile, industriale, agrozootehnice; energetice;
telecomunicaţii; miniere;
II - Construcţii rutiere, drumuri, piste de aviaţie, poduri, tunele;
III - Construcţii de căi ferate;
IV - Construcţii de porturi şi platforme marine;
V - Construcţii şi amenajări hidrotehnice;
VII - Construcţii pentru îmbunătăţiri funciare;
IX - Construcţii edilitare şi de gospodărie comunală;
XI - Lucrări speciale de fundaţii.

In atestatele eliberate se precizeaza unul sau mai multe din doar aceste domenii.

Solicitati clarificari AC sa prezinte la ce domeniu se incadreaza cerinta respectiva.
Ultima modificare: Joi, 21 Aprilie 2011
vlad nicolae, moderator
Multumesc mult. Intre timp a fost licitatia si mi-au fost cerute clarificari intrucat AC nu a catadicsit sa raspunda la solicitarea mea. M-am legat de acelasi Ordin 777 si am mers pe baza de decizie interna, cu toate ca nu stiu cat de valabila e.
Nu vi se poate cere mai mult decat cere legea. Daca ati prezentat RTE care sa acopere domeniul de lucrari din licitatie, nu au dreptul sa va respinga.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Domenii atestare TDorina TDorina Am rugamintea daca cineva poate sa ma indrume catre legislatia care prevede domeniile de atestate conform certificatului de atestare şi a legislaţiei în ... (vezi toată discuția)
Derogare de la un ordin bogdanpappy bogdanpappy Bună ziua, Am absolvit Universitatea Tehnică din Petroşani, promoţia 1994. Începând cu primăvara anului 1995, am fost angajat în cadrul in cadrul ... (vezi toată discuția)
Experienta similara alexandru_grigoras alexandru_grigoras Buna ziua, Am urmatoarea situatie... Se da executarea unei lucrari compusa din: lucrari hidrotehnice, lucrari de constructii civile si lucrari de drumuri. ... (vezi toată discuția)