Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

Daca detin impreuna cu alti mostenitori o locuita de tip casa.mentionez ca in CF deja sunt mentionat in urma actului de mostenitor. cum pot iesi din indiviziune in acest caz?ma refer exlusiv la casa ca si imobil nu la bunuri mobile.
cum pot sa obtin partea mea din casa daca cel care detine majoritatea procentuala din casa refuza sa vanda imobilul unor terte persoane pentru a se imparti suma conform procentelor fiecaruia?
Buna ziua !
In masura in care nu se gaseste o solutie amiabila , singura solutie pentru iesirea din indiviziune este o actiune judecatoreasca in acest sens . Nimeni nu poate fi obligat a ramane in indiviziune .
Scoaterea din indiviziune prin instanta. Instanta va cere o evaluare a imobilului si daca o parte va dori sa rascumpere partea celuilalt va fi obligat sa accepte. Daca nici unul nu-si permite rascumpararea partii adverse, atunci se va scoate la vanzare si banii se vor imparti proportional cu, cota fiecaruia.
amcteam, utilizator
buna ziua.
asa cum vi s-a explicat deja in caz de neintelegere intre succesori, singura varianta ramane iesirea din indiviziune, prin instanta.
puteti cere atribuirea intregului imobil, sau daca cealalta parte detine o cota parte superioara cotei atribuite dvs., puteti cere sa vi se achite sulta.