Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum se factureaza dauna RCA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum se factureaza dauna RCA

Buna ziua !
AM urmatoarea problema .Pe firma am un auto care a suferit daune ..s-a devizat si sa ajuns in situatia de a face reparatia in regie prropie adica firma si-a reparat singura pagubele create de accident urmand ca firma de asiguarare sa plateasca devizul stabilit pentriu aceasta operatie.
Problema vine in momentul in care eu ar trebuie sa facturez reparatiile sau bani primiti ca despagubire RCA>
Catre asigurator o sa emiteti un deviz de lucrari. Atentie, sa treceti si manopera nu numai piesele auto; din cate stiu, exista sume aprobate de asiguratori cu privire la fiecare operatiune.
Nu trebuie sa emitet factura pt ca beneficiarul lucrarii sunteti tot dvs.
Pe baza devizului asiguratorul va va plati despagubirea. La data incasarii despagubirii o sa inregistrati suma pe venit din despagubiri.